Tag przemoc domowa
Rozmiar czcionki
- Ogólnopolska kampania "Dzieciństwo bez Przemocy" 8 października w Sejmie ruszyła ogólnopolska kampania "Dzieciństwo bez Przemocy" w którą włączyła się również Polska Policja. W uroczystej inauguracji uczestniczył m.in. nadinsp. Marek Boroń - Komendant Główny Policji.
- 2 października - Międzynarodowy Dzień bez Przemocy Przemoc to problem, który dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Skutki zjawiska są jednak dla wszystkich podobne, gdyż z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, poniżenie, łzy i ból. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być akceptacji w społeczeństwie.
- Areszt za usiłowanie zabójstwa Katowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o usiłowanie zabójstwa swojego syna, znęcania się nad żoną i synem, a także kierowanie gróźb karalnych wobec córki. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice Północ sąd tymczasowo aresztował mężczyznę na 2 miesiące. Grozi mu kara nawet dożywotniego więzienia.
- Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Przemoc w rodzinie Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wzięła udział Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, której celem było pogłębienie wiedzy dotyczącej przemocy w rodzinie. Wydarzenie odbyło się w Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod honorowym patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach insp. Arkadiusza Konowalskiego.
- Przemoc domowa – skorzystaj z pomocy Policji Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy domowej. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
- 25 listopada — Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet 25 listopada to szczególny dzień, który rozpoczyna 16-dniową międzynarodową kampanię przeciw przemocy ze względu na płeć. Jest to czas, w którym przypominamy wszystkim, że nic nie usprawiedliwia przemocy. Przemoc jest przestępstwem i może dotknąć każdego. Pamiętaj! Prawo jest Twoim sprzymierzeńcem. Daje ci możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy.
- O bezpieczeństwie uczniów Dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Katowicach spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 39 im. Jana Pawła II Specjalnej w Katowicach przy ul. Ścigały, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Policjanci wskazywali właściwe postawy podczas kontaktu z osobami nieznanymi oraz bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Pamiętajmy, wiedza na temat sposobu działania przestępców może skutecznie uchronić najmłodszych.
- Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działanie te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
- Happening „Biała Wstążka” Z okazji obchodów „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” policyjni profilaktycy zorganizowali happening przeciwko przemocy. Mieszkańcy katowickiego osiedla Tysiąclecia mieli okazję porozmawiać z policjantami o tym jak zapobiegać i reagować na przemoc w rodzinie.
- Happening antyprzemocowy "Tauzen" przeciwko przemocy w rodzinie Przemoc w rodzinie to nie zjawisko - to przestępstwo! Nie zawsze objawia się ono biciem, szarpaniem, wyzwiskami. Czasami to cisza i ignorowanie przez wiele miesięcy drugiego człowieka. Często to przemoc ekonomiczna, a także seksualna. Wiele osób doświadczających przemocy w rodzinie boi się poprosić o pomoc. Dlatego też w trakcie festynów katowiccy policjanci poruszają ten ważny temat. Tym razem w formie antyprzemocowego happeningu – Tauzen przeciwko przemocy w rodzinie.
- Przemoc to nie zjawisko, to przestępstwo! Przestępstwo przemocy w rodzinie ciągle jest problemem. Bite i szarpane, wyzywane i poniżane… dzieci i partnerki, ojcowie i babcie - to zdarza się niemal codziennie. Jeśli chcemy, by ktoś w przyszłości zareagował, gdy nasza córka, mama, dziadek czy dzieci będą doznawać przemocy, już dziś sami zareagujmy.
- Trwa 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć to kampania, której wspólnym celem osób i organizacji z całego świata jest wyeliminowanie form przemocy wobec kobiet. Jeżeli doświadczasz przemocy skontaktuj się z policja, prokuraturą lub z inna instytucją oferująca wsparcie dla osób doznających przemocy w rodzinie.
- „Moc na Ty” z katowickimi dzielnicowymi Dzielnicowi z Komisariatu VII Policji w Katowicach spotkali się z uczniami klas ósmych w ramach warsztatów antyprzemocowych. Podczas zajęć młodzież uczona jest nie tylko jak radzić sobie z toksycznymi relacjami i przemocą w związkach oraz w rodzinie, ale również jak radzić sobie z własnymi często z negatywnymi emocjami.
- Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działanie te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
- Wyłoniono laureatów konkursu Z przyjemnością informujemy, że konkurs na plakat pt.” Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc w rodzinie” został rozstrzygnięty. Spośród 24 uczestników wyłoniono laureatów konkursu. Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
- Konkurs na plakat "Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc" Katowiccy policjanci przygotowali dla uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych konkurs pn. „Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc w rodzinie” mający na celu zapobieganie przemocy domowej. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie plakatu w formie elektronicznej, który ma zawierać komunikat uwrażliwiający świadków na problem przemocy w rodzinie i w związkach, będzie głosem sprzeciwu, a także zwróci uwagę na konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy dotyczących sprawcy oraz konsekwencji, jakie doznaje osoba dotknięta przemoc. Dla laureatów przewidziano dyplomy i atrakcyjne nagrody.
- Przemoc w rodzinie w dobie pandemii Policjanci ogniw patrolowych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wzięli udział w szkoleniu warsztatowym dotyczącym nowych uprawnień wydawania zakazu zbliżania do wspólnie zajmowanego mieszkania i nakazu jego opuszczenia w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie.
- Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego Katowiccy policjanci wzięli udział w spotkaniu Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania w Rodzinie w Katowicach, podczas którego jego członkowie podsumowali ostatni rok działania. W trakcie wirtualnego posiedzenia odbyło się także szkolenie dotyczące nowych przepisów, które umożliwiają wydanie przez policjantów nakazu opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się do mieszkania.
- Dzielnicowi szkolili się, aby młodzież była wolna od przemocy Katowiccy dzielnicowi, którzy są wyszkoleni z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej ciągle poszerzają swoje kompetencje. Tym razem szkolili się z metodyki prowadzenia zajęć z młodzieżą tak, aby rozmawiać z nimi podczas zajęć o przeciwdziałaniu przemocy. Podczas lekcji z policjantami prowadzonymi w szkołach, młodzi ludzie usłyszą nie tylko o symptomach przemocy, ale przede wszystkim o tym gdzie można uzyskać pomoc.
- Międzynarodowy Dzień Rodzin 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny. Jest to dobra okazja, aby poruszyć temat przemocy w rodzinie i możliwościach uzyskania pomocy. Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych niżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Nie pozostawaj obojętny! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!