Wiadomości

O bezpieczeństwie uczniów

Data publikacji 09.05.2023

Dzielnicowi z Komisariatu Policji II w Katowicach spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 39 im. Jana Pawła II Specjalnej w Katowicach przy ul. Ścigały, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Policjanci wskazywali właściwe postawy podczas kontaktu z osobami nieznanymi oraz bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Pamiętajmy, wiedza na temat sposobu działania przestępców może skutecznie uchronić najmłodszych.

Sierż. Łukasz Lesiak i mł. asp. Krystian Krukowski spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 39 im. Jana Pawła II Specjalnej w Katowicach przy ul. Ścigały. Tematem rozmów było bezpieczeństwo podczas poruszania się na drogach, w kontakcie z osobami nieznajomymi, a także zapobieganiu przemocy rówieśniczej i radzeniu sobie z nią.

Kształtowanie właściwych postaw w kontakcie z osobami nieznajomymi u najmłodszych jest kluczowym elementem akcji profilaktycznej, którą realizuje Komenda Miejska Policji w Katowicach. Tym razem w ramach przedsięwzięcia dzielnicowi dotarli do uczniów szkoły podstawowej, która wchodzi w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 w Katowicach.

Dzielnicowi podczas spotkania stworzyli atmosferę, w której w sposób bezpośredni mogli przekazać kluczowe zasady właściwego zachowania się w sytuacjach, gdy ktoś im obcy zaczepia ich lub czymś ich częstuje.

Bardzo ważną kwestią, jaką dzielnicowi poruszyli na spotkaniu z uczniami, było ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przypomniano obowiązujące przepisy i wskazano prawidłowe zachowanie uczestnika jako pieszego, rowerzysty czy też osoby korzystającej z hulajnogi.

Bardzo ważnym aspektem jest przeciwdziałanie przemocy. Aby przemoc nie stała się jednym z elementów dorastania, policjanci uczą wspólnie z pedagogami szkolnymi jak rozpoznawać przemoc, zwłaszcza tą rówieśniczą. Miejscem, w jakim dziecko czuć się powinno bezpiecznie, jest szkoła. Niestety to tam młodociani liderzy nieformalnych grup, poszukują swej ofiary, by zaprezentować swą siłę i status oraz znęcać się nad swoim kolegą czy też koleżanką. Aby nie dochodziło do takich sytuacji pedagodzy, a także policjanci uczą jak rozwiązywać problemy bez używania gwałtu i siły i przypominają, że jeżeli dojdzie do przemocy, należy szukać pomocy u rodziców, nauczycieli, pedagogów, policjantów i innych zaufanych osób, którego dobro dziecka jest najważniejsze. Zawsze można zwrócić się o  pomoc korzystając z:

  • bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka - tel. 800 12 12 12;
  • bezpłatnej infolinii dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy” – tel. 800 800 605.
  • bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116 111
  • bezplatny numer alarmowy – tel. 112, gdzie uzyskasz połączenie z Policją.

Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach dzieci nie są w stanie same przeciwstawić się aktom przemocy. Bądźmy uważni na swoje dzieci i nie bagatelizujmy żadnych sygnałów.

Kolejne spotkania z katowickimi policjantami dotyczacymi bezpieczeństwa dzieci już wkrótce.

Powrót na górę strony