Ważne informacje - 5 artykułów


Aktualności

Polecamy

TAGI

Ruch drogowy

 1. Bezpieczeństwo na drogach w okresie „Wszystkich Świętych”

  W okresie „Wszystkich Świętych” licznie odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych. Jest to trudny czas dla uczestników ruchu drogowego, a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i pieszym.

 2. Kontrole autokarów – jak zgłosić kontrolę?

  W związku z okresem wakacyjnych wyjazdów i zwiększonym zainteresowaniem organizatorów przewozów autokarowych w zakresie kontroli tych pojazdów, policjanci katowickiej drogówki informują o możliwości przeprowadzenia takich kontroli po odpowiednio wcześniejszym jej zgłoszeniu. Zgłoszenia można kierować na adres e-mail: rd@katowice.ka.policja.gov.pl lub pod nr telefonu 47 851 21 20, 47 851 27 77 lub faksem 47 851 22 44.

 3. Nowe wymagania techniczne i niezbędne wyposażenie UTO i hulajnóg elektrycznych

  Na początku listopada zmieniły się przepisy dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Nowe przepisy regulują maksymalne wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Rozporządzenie wprowadza m.in. obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

 4. Korytarz życia – PAMIĘTAJ!

  Przypominamy, iż zgodnie z nowelizacją kodeksu ruchu drogowego z dnia 6 grudnia 2019 r. wprowadzono obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu czyli tworzenia korytarza życia przez kierowców na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Wszyscy kierujący zobowiązani są do umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdom służb ratowniczych a także pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej jeśli biorą udział w akcji ratowniczej.

 5. BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - WYBRANE ZMIANY W PRZEPISACH RUCHU DROGOWEGO OD 1.06.2021 R.

  1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

 6. Nowe zasady na przejściach dla pieszych

  Wśród przepisów, które obowiązują od dzisiaj, chyba najwięcej emocji budzi ten, dotyczący pierwszeństwa pieszego przed pojazdem już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych. Pierwszeństwo przed pojazdem nie dotyczy tramwajów. Z oczywistych względów ciężka maszyna potrzebuje nawet i kilkudziesięciu metrów do zatrzymania. Zresztą prawa fizyki nakazują pamiętać, że nawet dużo lżejszy samochód osobowy także nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, dlatego nowe przepisy nie zwalniają pieszych przed zachowaniem ostrożności i rozsądku.

 7. Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach

  20 maja 2021 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

 8. Sprawdź uprawnienia kierowcy na stronie gov.pl

  Już niedługo polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania tego dokumentu.

 9. Odłóż telefon i żyj!

  Ruszyła akcja profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i Urzędu Miasta w Katowicach pod nazwą „Odłóż telefon i żyj!”. Wczoraj policjanci z katowickiej komendy, m.in. na pl. Wolności w Katowicach, podczas rozmowy z przechodniami apelowali o to, by odłożyli swoje telefony na chwilę do kieszeni i rozejrzeli się, czy przejście przez drogę jest bezpieczne. Mundurowi spotkali się także z przedstawicielami mediów w celu szerszego nagłośnienia przekazu organizowanej akcji profilaktycznej.

 10. Daj przykład – przechodź na ZIELONYM

  Policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej z katowickiej komendy wspólnie ze Strażą Miejską w Katowicach przeprowadzili wspólne działania profilaktyczne w okolicach przejść dla pieszych w Katowicach. Mundurowi zwracali uwagę pieszym i rowerzystom, którzy w pośpiechu zapomnieli o własnym bezpieczeństwie i nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Akcję zrealizowano w ramach programu MSWiA, pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Powrót na górę strony