Tag oszustwa
Rozmiar czcionki
- Aby zakupy świąteczne były bezpieczne Wokół nas zauważalna jest już świąteczna atmosfera. Na ulicach, w sklepach, biurach stoją ubrane choinki, świecą ozdoby świąteczne. Panująca atmosfera wprawia nas w nostalgię. W galeriach i centrach handlowych zauważalny jest coraz większy ruch, którego nasilenie może jeszcze nastąpić podczas najbliższych dni. Pamiętajmy, że nie wszyscy będący w tym czasie w sklepie, szczególnie wielkopowierzchniowym, przychodzą po zakupy.
- Uwaga na oszustów dzwoniących z numerów podszywających się pod banki lub inne instytucje zaufania publicznego Komenda Główna Policji, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszustami dzwoniącymi z numerów podszywających się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Zespołu Bezpieczeństwa Banków w Związku Banków Polskich, czy policjanta). Podczas fałszywego połączenia na Twoim telefonie może wyświetlić się numer telefonu lub nazwa zaufanej instytucji.
- Bezpieczne zakupy przedświąteczne - poradnik Pada śnieg, pada śnieg dzwonią dzwonki… w telefonie, to sms przyszedł z banku o kupionym dziś zegarku... Ta historia może mieć dwa zakończenia i każde zależy TYLKO od Ciebie!!! Przedstawiamy poradnik nt. bezpiecznych zakupów przedświątecznych opracowany przez FINCERT.PL – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendę Główną Policji.
- Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Oszustwami "na węgiel" zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą.
- „Dni Załęża” z katowickimi dzielnicowymi Katowiccy policjanci uczestniczyli w obchodach „Dnia Załęża”, które były zorganizowane przez Grupę Inicjatywną mieszkańców Załęża we współpracy z Radą Dzielnicy Nr 7 Załęże oraz Urzędem Miasta Katowice na terenie MOSiR w Katowicach przy ul. Gliwickiej. Oprócz integracji mieszkańców można było porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie w dzielnicy.
- Chroniąc dane, dbasz o bezpieczeństwo swoje i najbliższych W dobie globalnej cyfryzacji, dostępności do Internetu, z którego wszyscy korzystamy jako użytkownicy portali społecznościowych czy komunikatorów musimy pamiętać, że po drugiej stronie wyświetlacza znajdują się nie tylko nasi znajomi i przyjaciele. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że obecnie działania oszustów bywają ukierunkowane na uśpienie naszej czujności, wykorzystanie naszej niewiedzy, a w konsekwencji m.in. na pozyskanie danych osobowych, które następnie mogą być użyte w celach przestępczych.
- Odebrali 60 tys. złotych z kosza na śmieci. Czy rozpoznajesz? Publikujemy wizerunek dwóch mężczyzn, podejrzanych o oszustwo metodą na „policjanta”, którzy odebrali wrzucone do kosza na śmieci pieniądze. Jeżeli rozpoznajesz tych mężczyzn, skontaktuj się z policjantami Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr tel. 47 85 129 61 lub pod adresem e-mail: mienie@katowice.policja.gov.pl.
- Razem zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów Pod takim hasłem katowiccy policjanci rozpoczęli wspólne działania z katowickimi korporacjami taksówek. Mają one na celu podniesienie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców, w ochronie przed oszustami i utratą oszczędności często całego życia. W akcji bierze udział pięć katowickich korporacji taksówek, które zrzeszają ponad pięciuset kierowców.
- Oszukał metodą na „BLIK”- czy rozpoznajesz? Publikujemy wizerunek podejrzewanego o oszustwo metodą na „BLIK”, który wypłacił z konta pokrzywdzonej 2,3 tys. zł. Jeżeli rozpoznajesz mężczyznę, skontaktuj się z policjantami z Komisariatu VII Policji w Katowicach pod nr telefonu 47 85 139 00 lub pod adresem e-mail: kp7@katowice.ka.policja.gov.pl
- Oszustwo metodą "na BLIK" – policjanci ostrzegają Policjanci apelują - zanim przekażesz komukolwiek kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się oszust. Pomysły przestępców są najróżniejsze np. brak pieniędzy na powrót do domu, potrzeba naprawy auta itp. Oszuści tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je w najbliższym czasie. Z tego powodu warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.
- Oszukały podczas próby wynajęci apokoju – czy rozpoznajesz? Publikujemy wizerunek osób podejrzewanych o oszustwo przy wynajęciu pokoju. Jeżeli rozpoznajesz podejrzewanych skontaktuj się z policjantami z VI komisariatu w Katowicach pod nr telefonu 47 85 138 50, 47 85 138 91 lub pod adresem e-mail: kp6@katowice.ka.policja.gov.pl
- Katowice oplakatowane ostrzeżeniem dla seniorów Drogi mieszkańcu! Zwróć uwagę na plakat ostrzegający przed oszustami! Senior ze zdjęcia nie bez powodu wskazuje na Ciebie, ponieważ do każdego może zadzwonić oszust, któremu zależy tylko na Twoich oszczędnościach! Dlatego katowiccy policjanci oplakatowali Katowice, aby ostrzec mieszkańców przed oszustami.
- UWAGA! Oszuści chwycą się każdego sposobu by się uwiarygodnić. Ostrzeż znajomych! Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.
- Areszt i policyjny dozór dla oszustów mieszkaniowych Katowiccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy oszukali ukraińskie kobiety. Na jednym z portali społecznościowych oferowali mieszkanie do wynajęcia, którego tak naprawdę nie posiadali. Kobiety zapłaciły za wynajem, ale kiedy dotarły pod wskazany adres, okazało się, że lokal jest zamieszkały i nigdy nie miał być udostępniany uchodźcom. Na czas trwającego postępowania jeden z podejrzanych został aresztowany, a drugi objęty policyjnym dozorem.
- Bezpieczne zakupy przedświąteczne - Poradnik FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Komendy Głównej Policji Przed nami kolejne Święta i większa aktywność zakupowa, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Coraz częściej kupujemy w Internecie nie tylko zakupy okazjonalne, ale także produkty codziennego użytku. Długa lista zakupów, pośpiech i „gorączka zakupowa” to idealne warunki dla przestępców, którzy wykorzystują naszą nieuwagę i przy użyciu różnych metod będą chcieli wyłudzić od nas pieniądze. Dlatego po raz kolejny FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Komenda Głównej Policji zwracają się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z wybranymi praktycznymi poradami, dzięki którym zasiądziecie Państwo przy świątecznym stole z satysfakcją i radością, że nie ulegliście oszustom.
- Wykorzystanie tożsamości osób powszechnie znanych lub podszywania się pod inne podmioty w celu popełnienia oszustwa Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP pragną ostrzec przed zagrożeniami związanymi z możliwością wykorzystywania tożsamości osób powszechnie znanych i rozpoznawanych (np. polityków, artystów czy piłkarzy) lub podszywania się pod inne podmioty w celu popełniania oszustw. W swoich schematach oszuści wykorzystują obecną sytuację, w której mamy do czynienia ze spadkiem wartości waluty krajowej i oferują inwestycje w kryptoaktywa lub na rynku FOREX.
- Uwaga na oszustów wykorzystujących zmianę systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej! W Polsce, podobnie jak w innych krajach członkowskich UE, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Po tej zmianie tylko telewizory i dekodery zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej. W związku z tym mogą pojawić się m.in. nadużycia ze strony sprzedawców, a także nasilenie działalności oszustów, oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem, czy też wyłudzającymi wrażliwe dane osobowe.
- Policjanci ostrzegają! Oszuści wykorzystują sytuację na Ukrainie Policjanci ostrzegają i apelują, aby pomagać tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. W internecie i nie tylko pojawiło się wielu oszustów – przestrzegamy, bądźcie czujni. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny. Apelujemy i ostrzegamy przed fałszywymi akcjami, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.
- Uwaga na oszustwa związane ze zmianą systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej W Polsce podobnie jak w innych krajach członkowskich UE nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC, w związku z czym tylko odbiorniki cyfrowe (telewizory i dekodery) zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej. W związku z tym mogą pojawić się m.in. nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem czy też wyłudzającymi wrażliwe dane osobowe.
- Aż żal nie skorzystać? Rolniku, uważaj na okazyjne oferty środków ochrony roślin! Rusza kolejna odsłona kampanii Krajowej Administracji Skarbowej, Policji, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin.