Tag cyberprzestępczość
Rozmiar czcionki
- Wystarczy jedno spojrzenie – płatności biometryczne Kiedy korzystamy z płatności mobilnych lub tzw. urządzeń ubieralnych (ang. wearables), np. zegarek, opaska płatnicza itp., mogłoby nam się wydawać, że prościej się już nie da. Otóż technologia potrafi zaskoczyć. Płatności biometryczne to stosunkowo nowa, ale bardzo prężnie rozwijająca się technologia, która na podstawie analizy unikalnych cech użytkownika dokonuje weryfikacji i finalizacji transakcji.
- Bezpieczne płatności bezgotówkowe - przed nami Black Friday i Cyber Monday! Zakupy online są obecnie stałym elementem codzienności. Według raportu „E-Commerce w Polsce 2022” 75% internautów kupuje w polskich sklepach online, a 32% w zagranicznych . Oczywiście, prostota, z jaką można zamówić coś w sieci, ekspresowa dostawa, brak kolejek i przede wszystkim atrakcyjna cena, kuszą każdego z nas!
- Seniorze, nie daj się złowić! Czym jest phishing i jak się przed nim bronić? Podobnie jak wędkarze, oszuści zarzucają na nas przynętę, np. wiadomość e-mail, w której informują o wygranej, nieopłaconej fakturze lub innej sytuacji, która ma nakłonić do kliknięcia w przesłany link lub podjęcia innych – najczęściej szkodliwych dla nas – działań.
- Nowoczesne metody płatnicze Widok telefonu przykładanego do terminala płatniczego raczej już nikogo nie dziwi, ale płatność zegarkiem czy przy pomocy innych gadżetów płatniczych może wciąż budzić zaciekawienie. Płatności mobilne stały się codziennością dla wielu osób. Dzięki nim możemy swobodnie dokonywać transakcji bez konieczności posiadania gotówki czy sięgania po kartę płatniczą – telefon zawsze jest pod ręką.
- Czas promocji i wyprzedaży. Uwaga na cyberoszustów! Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innymi korzystnymi ofertami. Pamiętajmy aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Stosując się do kilku wskazówek przygotowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zmniejszymy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.
- Webinarium CEDUR „Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić” 23 listopada 2023 roku odbędzie się webinarium skierowane do seniorów oraz osób opiekujących się seniorami, czyli najbardziej narażonych na działania cyberprzestępców podszywających się pod pracowników Urzędu KNF oraz innych instytucji finansowych.
- Dzieci i młodzież w internecie Przygotowanie dzieci i młodzieży do funkcjonowania w środowisku cyfrowym jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stają dziś dorośli. Jakie są nowe tendencje w rozwoju zagrożeń czyhających w internecie i jak bronić przed nimi najmłodszych? Jak ich uczyć bezpieczeństwa w sieci? Jaka jest rola weryfikacji wieku w ochronie dzieci? Jakie niebezpieczeństwa stwarza sztuczna inteligencja? - między innymi na te pytania odpowiada Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w policyjnym podcaście #WspólnieBezpieczni.
- Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych? Zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez NASK, CSIRT KNF i CBZC Możliwość kupowania produktów z różnych zakątków świata, a także dokonywanie opłat za faktury czy różne usługi bez konieczności wychodzenia z domu sprawia, że płatności internetowe stają się coraz bardziej popularne. Metod płatności jest bardzo dużo, począwszy od tradycyjnych przelewów bankowych, kart płatniczych, e-portfeli, po stworzone do tego serwisy płatnicze.
- Dzień Bezpiecznego Komputera 12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii. To też okazja, by podnosić swoją świadomość na tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Istnieje wiele kroków, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze komputery. Zachęcamy do zapoznania się z tymi, które przygotowali śląscy policjanci.
- Trwa Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. To już 11. edycja W październiku już po raz 11. wystartowała kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej w tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. W tym miesiącu szczególny nacisk kładziemy na szeroko pojętą edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. Polską edycję kampanii ECSM koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK.
- Współpraca między NASK a CBZC – podpisano specjalne porozumienie Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości skutecznie współpracują już od momentu utworzenia CBZC w styczniu 2022 roku. Obecnie współpraca ta została sformalizowana poprzez podpisanie specjalnego porozumienia.
- Katowiccy policjanci Seniorom Pod takim hasłem katowiccy policjanci utworzyli stanowisko profilaktyczne podczas „Katowickiego Dnia Aktywnego Seniora”, który odbył się na Rynku oraz „Wielkiego Pikniku z Radą Seniorów Miasta Katowice” w Parku Kościuszki. W wydarzeniach udział wzięło kilkuset seniorów. Była to świetna okazja, aby przypomnieć o bezpieczeństwie i wzbudzić u seniorów czujność oraz ostrożność wobec oszustów, którzy nadal wyłudzają przez telefon pieniądze.
- Uwaga na oszustów podszywających się pod Prezesa Urzędu Patentowego RP– fałszywe decyzje, świadectwa ochronne Od kilku lat oszuści podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i wysyłają do petentów fałszywe decyzje o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe, wzywające do wniesienia opłaty, oraz świadectwa ochronne. Ponownie ostrzegamy, gdyż oszuści zmodyfikowali swoje dotychczasowe działania.
- #Twojekontotwojeprzestepstwo – kampania informacyjna dotycząca „Mułów finansowych” Grupy przestępcze często wykorzystują proceder „prania pieniędzy” w celu ukrycia pochodzenia nielegalnych środków. Celem jest wywołanie wrażenia legalności przestępczych aktywów, a w konsekwencji uniknięcie odpowiedzialności karnej. Proceder taki w rezultacie utrudnia organom ścigania identyfikowanie i śledzenie transferów środków.
- Kolejne webinarium dla seniorów dotyczące bezpiecznych transakcji elektronicznych Zwiększenie świadomości w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców to cel webinarium dla seniorów pod nazwą „Cyberbezpieczeństwo podczas zawierania transakcji elektronicznych z podmiotami rynku finansowego, ochrona konsumentów na rynku finansowym, w szczególności przed działalnością cyberprzestępców, uwzględniając takie metody oszustw, jak vishing i spoofing” organizowanego po raz kolejny przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
- W wakacje pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci Rok szkolny już się zakończył. Wakacje to czas wyjazdów, urlopów, wycieczek, ale również okazja do częstszego surfowania w sieci. Warto pamiętać o tym, że na użytkowników Internetu, zwłaszcza tych najmłodszych, czyhają różne zagrożenia, szczególnie gdy rodzice są w pracy i nie mają możliwości stałego nadzorowania swoich pociech.
- Przestrzegamy: nigdy nie należy klikać w takie linki! Niemal każdego dnia na policję zgłaszają się osoby, które dostały podejrzane SMS-y, maile albo wiadomości w komunikatorach internetowych. Ostatnio, szczególnie często otrzymują je sprzedający towary na popularnych portalach sprzedażowych. Pamiętajmy, aby nie klikać w nieznane dziwnie wyglądające linki.
- Uwaga na fałszywe maile Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.
- Co Twoje dziecko robi w Internecie? Katowiccy policjanci przeprowadzili cykl spotkań w 11 katowickich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych pod hasłem „Cyberpogromca nękania”, w których uczestniczyło ponad 800 uczniów. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się m.in.: czym jest prawo, czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje, co to jest cyberprzemoc i jak reagować na taką przemoc. Młodzież wykonała również kolorowe plakaty zawierające wskazówki, jak nie dać się dręczycielowi. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkań, pomoże młodzieży być bardziej bezpiecznymi w cyberprzestrzeni.
- Uważaj na fałszywe maile dotyczące rzekomego cyberataku! Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości informują o kolejnej kampanii, w której oszuści podszywają się pod CBZC i wysyłają wiadomości e-mail, które mają na celu wyłudzenie naszych poufnych danych. Wiadomość zawiera informację o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu przez CBZC nielegalnego oprogramowania. Rozwiązaniem tego problemu ma być instalacja programu do wykrywania wirusów. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje, że nie jest autorem tych wiadomości.