Tag przepisy
Rozmiar czcionki
- Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i posiadanie narkotyków Policjanci drogówki zatrzymali mężczyznę, który w stanie nietrzeźwości kierował samochodem. Mężczyzna odpowie również za posiadanie narkotyków. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów.
- Stop nietrzeźwym kierującym Katowicki drogówka, która dba o bezpieczeństwo na drogach stolicy Śląska, regularnie prowadzi działania mające na celu eliminację z ruchu drogowego kierujących pod wpływem alkoholu. Kontrolowani są nie tylko kierujący samochodami, ale również poruszający się na rowerze czy też hulajnodze. Niestety, kierujący jednośladami coraz częściej jadą na „podwójnym gazie”.
- Konfiskata pojazdów mechanicznych za jazdę pod wpływem – nowe przepisy 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
- Od 1 stycznia obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim Od 1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18-go roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.
- Etyka w Policji – cz. 2 Jak wyglądają działania sieci pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka w związku z zagadnieniem równego traktowania kobiet i mężczyzn w Policji? Dlaczego istotnym zadaniem pełnomocników jest upowszechnianie wśród funkcjonariuszy i pracowników Policji wiedzy na temat wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczących służby Policji? Na co funkcjonariusze i pracownicy Policji mogą liczyć w kontakcie z pełnomocnikami? – między innymi na te pytania odpowiada mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka w drugiej części podcastu #WspólnieBezpieczni.
- Nie przekraczaj granicy, za którą czeka Cię odpowiedzialność karna. Czym jest HEJT? Napisać o jedno zdanie za dużo w Internecie nie jest trudno. Zasłonięci ekranem monitora hejterzy mogą czuć się bezkarnie, ale czy na pewno? O ile sam hejt jest pojęciem bardzo szerokim i próżno szukać go w kodeksie karnym, to już czyny takie jak zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie, groźby karalne… mogą sprawcy takich zachowań przysporzyć wielu kłopotów z prawem. Uważajmy zatem na to, co publikujemy, bo wszystko w sieci zostawia ślad. Czasem jedno słowo może wyrządzić krzywdę.
- Już od 17 września zmiany w przepisach Prawo o ruchu drogowym Już od 17 września nastąpią kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.
- Czy wiesz, że...? Czy wiesz, że Policja jako umundurowana i uzbrojona formacja została powołana do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia, zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym w miejscach publicznych, a także kontroli przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych. Do zadań Policji należy m.in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, jak również wykrywanie i ujawnianie czynów przestępstw i wykroczeń, a także ściganie ich sprawców.
- Jednośladem bezpiecznie do celu – hulajnoga elektryczna Prowadzona przez Policję ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu", skierowana do użytkowników jednośladów, dotyczy także hulajnóg elektrycznych.
- Śmiertelny wypadek na ulicy Góreckiego Katowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na ulicy Góreckiego. W wyniku potrącenia przez kierującego samochodem ciężarowym, 68-letnia kobieta, który przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych zmarła. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obowiązujących przepisów, aby w przyszłości uniknąć tak tragicznych w skutkach zdarzeń.
- Nowe wymagania techniczne i niezbędne wyposażenie UTO i hulajnóg elektrycznych Na początku listopada zmieniły się przepisy dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Nowe przepisy regulują maksymalne wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Rozporządzenie wprowadza m.in. obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.
- Kontrola drogowa – regulacje prawne W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian było doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
- Zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej – obowiązują od 7 listopada 2019 roku W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.