Wiadomości

Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i posiadanie narkotyków

Data publikacji 07.08.2024

Policjanci drogówki zatrzymali mężczyznę, który w stanie nietrzeźwości kierował samochodem. Mężczyzna odpowie również za posiadanie narkotyków. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów.

Do zatrzymania doszło na ulicy Chorzowskiej w Katowicach. Podczas kontroli drogowej policjanci zatrzymali 33-letniego mieszkańca Sosnowca, który kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Badanie wskazało, że kierujący skoda miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Ponadto posiadał przy sobie narkotyki. Badanie wskazało, że zabezpieczony przez policjantów susz to marihuana. Za popełnione przestępstwa podejrzanemu grozi kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów.

To nie jedyni kierujący, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tylko od 1 lipca 2024 r. policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 28 nietrzeźwych kierujących i 27, którzy prowadzili samochody po użyciu alkoholu. Zatrzymany został również 1 kierujący, który kierował autem pod wpływem narkotyków. Niestety, również kierujący hulajnogami i rowerami, używają jednośladów, będąc pod wpływem alkoholu. Aż 36 zatrzymanych przez katowicką drogówkę użytkowników rowerów lub hulajnóg kierowało w stanie nietrzeźwości i 20 po użyciu alkoholu.

Przypominamy, że zgodnie z art. 178 a kodeksu karnego:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Natomiast zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Powrót na górę strony