Wiadomości

Stop nietrzeźwym kierującym

Data publikacji 25.06.2024

Katowicki drogówka, która dba o bezpieczeństwo na drogach stolicy Śląska, regularnie prowadzi działania mające na celu eliminację z ruchu drogowego kierujących pod wpływem alkoholu. Kontrolowani są nie tylko kierujący samochodami, ale również poruszający się na rowerze czy też hulajnodze. Niestety, kierujący jednośladami coraz częściej jadą na „podwójnym gazie”.

Zapewnienie bezpieczeństw wszystkim uczestnikom ruchu drogowego to priorytetowe zadanie realizowane przez policjantów katowickiej drogówki. Codziennie w swojej służbie prowadzą działania mające na celu zniwelować występowanie zdarzeń drogowych, w których poszkodowanymi są ludzie. W tym celu przeprowadzają m.in. kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdów, a także kontrole trzeźwości. Niestety, wielu kierujących wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu. Niepokojące jest to, że coraz więcej osób poruszających się na rowerze czy też hulajnodze prowadzi jednoślad w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Tylko w trakcie jednej służby, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.
Na ul. Widok w Katowicach, policjanci zatrzymali mercedesa do kontroli drogowej. Okazało się, że 30-letni kierujący samochodem osobowym miał 2,86 promila alkoholu w organizmie.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany na ul. Brynowskiej. 51-letni kierujący Chryslerem miał 2,9 promila alkoholu w organizmie.
Natomiast na ul. Lwowskiej 50-latek kierował motorowerem ZIPP, mając 1,88 promila. Kierującym zatrzymano już prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości odpowiedzą przed katowickim sądem.

Niestety, jak zauważyli policjanci drogówki, kierujący jednośladami coraz częściej kierują nimi pod wpływem alkoholu. Porównując czerwiec 2023 do czerwca 2024 roku, policjanci podczas prowadzonych systematycznie kontroli ujawnili więcej kierujących jednośladami w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu. W czerwcu 2023 roku zatrzymano 2 kierujących jednośladem w stanie nietrzeźwości i 4 w stanie po użyciu alkoholu, natomiast w czerwcu 2024 roku 21 kierujących jednośladem w stanie nietrzeźwości i 24 w stanie po użyciu alkoholu. Odnotowano również wzrost zatrzymanych nietrzeźwych kierujących samochodami o 2 (z 13 kierujących w czerwcu 2023 r. do 15 w czerwcu 2024 r.) i o 3 kierujących samochodami po użyciu alkoholu (z 14 kierujących w czerwcu 2023 r. do 17 w czerwcu 2024 r.)

Przypominamy, że zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego
§1.Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Art. 87. Kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§ 1a Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Powrót na górę strony