Tag handel ludźmi
Rozmiar czcionki
- Człowiek nie jest na sprzedaż! Stop handlowi ludźmi! Mundurowi z Zespołu Profilaktyki Społecznej katowickiej komendy przeprowadzili prelekcje poświęcone tematyce handlu ludźmi w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Katowicach. 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Pamiętaj, że nie tylko w tym dniu Policja, organizacje rządowe, jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
- Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi Od dobrej zabawy do tragedii droga bywa krótka. Nie zawsze to, co wydaje się atrakcyjne jest bezpieczne. Handel ludźmi to brutalna rzeczywistość. Policjanci Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji we współpracy z Biurem Kryminalnym KGP przygotowali specjalny spot, którego celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z działalności przestępców zajmujących się handlem ludźmi i zwrócenie uwagi na to, jak łatwo można stać się ofiarą, w tym przypadku… sutenera.
- Wakacje czas start - nie stań się ofiarą handlu ludźmi Poruszając zagadnienie handlu ludźmi często słyszymy: „mnie to nie dotyczy”. Dopiero rozmowa na temat tego zjawiska i jego rozmiarów otwiera wielu osobom oczy. Uświadamiamy sobie wtedy, że tak naprawdę może dotyczyć nas wszystkich, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. Okres wakacji to czas, kiedy wiele osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne w celu podjęcia sezonowej pracy zarobkowej. Należy pamiętać, że poszukiwania pracy powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.
- Escapetruck pod katowickim Spodkiem W ramach „Projekt Escapetruck” katowiccy policjanci wspólnie z mundurowymi z KWP w Katowicach i Straży Granicznej edukowali młodzież i mieszkańców miasta na temat przeciwdziałaniu handlu ludźmi. Uczestnicy projektu skorzystali z Escapetrucka, który jest mobilną formą edukacji, łączącą elementy gry typu escape room z ważnym przesłaniem społecznym.
- Zaproszenie dla mediów na działania z pojazdem escapetruck w Katowicach i Lublińcu Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów na działania związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi połączone z wyzwaniem w escapetrucku. Już w najbliższy poniedziałek, 20 maja, na Rynku w Lublińcu, a dzień później na Placu Sławika i Antalla w Katowicach od godziny 10.00 będzie można zmierzyć się z nietypowym wyzwaniem przy wykorzystaniu escapetrucka. Na uczestników czekają trzy scenariusze wyzwań, w których muszą ocalić siebie i innych. Serdecznie zapraszamy dziennikarzy na godzinę 11.00 do Lublińca i na godzinę 12.00 pod katowicki "Spodek" aby zobaczyć z bliska tę nietypową przygodę z bezpieczeństwem.
- Telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi W ramach zadania publicznego pn. ,,Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno- Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi”, którego celem jest zabezpieczenie potrzeb ofiar handlu ludźmi – obywateli polskich lub cudzoziemców oraz osób zagrożonych procederem, prowadzony jest całodobowy telefon zaufania oraz telefoniczne poradnictwo prewencyjne. Telefon służy do kontaktów z ofiarami, ich bliskimi, instytucjami i osobami, które się z nimi stykają, szczególnie z organów ścigania, pomocy społecznej, wymiaru sprawiedliwości oraz służb konsularnych. Infolinia jest także pomocna dla osób planujących wyjazd za granicę w zakresie porad i informacji przedwyjazdowych, a ponadto służy do kontynuowania współpracy z osobami mieszkającymi w domu i będącymi w stadium reintegracji. Informacje przekazywane są w czterech językach – polskim, angielskim, francuskim i wietnamskim.
- 10-lecie powstania Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP Handel ludźmi to przestępstwo, które z biegiem lat staje się coraz większym zagrożeniem dla podstawowych praw i wolności człowieka, ingerującym w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym. Decyzją Komendanta Głównego Policji z dnia 22 stycznia 2014 r. powołany został Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Do zadań Wydziału należy przede wszystkim zwalczanie przestępczości związanej z handlem ludźmi, pedofilią i pornografią dziecięcą oraz przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
- Człowiek nie jest na sprzedaż! Stop handlowi ludźmi! Policjantka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z uczniami szkół branżowych, a także uchodźcami z Ukrainy zrzeszonymi w stowarzyszeniu ADRA oraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Katowicach przeprowadziła cykl spotkań dotyczących przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Wszystko po to, aby wyjazd za granicę oraz pobyt w Polsce był bezpieczny.
- Praca za granicą – zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Pomimo że trwają letnie wakacje, wiele osób decyduje się w tym czasie na wyjazdy zagraniczne w celu podjęcia sezonowej pracy zarobkowej. Nie zawsze praca, do której jedziemy, jest taka, jakiej oczekiwaliśmy. Dlatego warto zwrócić uwagę na związane z tym zagrożenia. Należy pamiętać, że jako pracownikom za granicą, przysługują nam pewne prawa i obowiązki. Zdarzają się, niestety, przypadki nieetycznych lub niezgodnych z prawem zachowań pracodawców, takie jak zmuszanie pracownika do pracy ponad jego siły, niegodziwe wynagrodzenie, czy warunki zakwaterowania. Dlatego warto wiedzieć, jak nie stać się ofiarą takich sytuacji i gdzie szukać pomocy, gdy nas one spotkają.
- Masz informacje o przypadkach handlu ludźmi – skontaktuj się z Policją Komenda Główna Policji utworzyła skrzynkę e-mailową i infolinię, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, będzie mógł się skontaktować z policjantami. Pisząc na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądźmy obojętni!
- Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
- Praca sezonowa – jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi! Sezon turystyczny w pełni, ogłoszeń o pracę w wakacje lawinowo przybywa. Często młodzi ludzie po intensywnym roku szkolnym narzekają na brak pieniędzy na wydatki i letnie wyjazdy. Ponadto wzrastające koszty utrzymania oraz nieciekawe oferty pracy w najbliższej okolicy zmuszają coraz starsze osoby do poszukiwania pracy poza krajem. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o wyjeździe do pracy za granicę. Czy zaryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości? Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie? Jak przygotować się do szukania pracy w innym kraju?
- Międzynarodowe działania skierowane w nielegalny przemyt ludzi W środę 13 lipca w Polsce, Estonii, Litwie, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone Międzynarodowe działania pod auspicjami Europolu „Action Day OTF FLOW”. W akcji w całej Europie wzięło udział w sumie 276 mundurowych, a w samej Polsce 180. W działaniach na Śląsku uczestniczyli stróże prawa z Europolu, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Straży Granicznej. Jako pierwsi do mieszkań wytypowanych do zatrzymania osób wkroczyli mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach oraz funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczeń Działań SG.
- ІНФОЛІНІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ - ГОРЯЧАЯ ЛИНИЯ ДЛЯ БЕЖЕНЦЕВ ИЗ УКРАИНЫ - Infolinia dla uchodźców z Ukrainy СПЕЦІАЛЬНА ІНФОЛІНІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ ТА ЇХ РОДИН НА ТЕРЕНІ ПОЛЬЩІ - СПЕЦИАЛЬНАЯ ГОРЯЧАЯ ЛИНИЯ ДЛЯ БЕЖЕНЦЕВ ИЗ УКРАИНЫ И ИХ СЕМЕЙ В ПОЛЬШЕ - Specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin na terenie RP
- Ulotki przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy Biuro Prewencji KGP przygotowało ulotkę w języku ukraińskim dotyczącą m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy. Ulotkę można pobrać również w języku polskim.
- СПЕЦИАЛЬНАЯ ГОРЯЧАЯ ЛИНИЯ ДЛЯ БЕЖЕНЦЕВ ИЗ УКРАИНЫ И ИХ СЕМЕЙ В ПОЛЬШЕ Главное управление полиции задействовало номера экстренных телефонов и контакты электронной почты для людей, которые хотят передать Полиции информацию о случаях торговли людьми, сексуальных преступлениях и исчезновениях беженцев и членов их семей, проживающих на территории Республики Польша в связи с вооруженными действиями на территории Украины.
- СПЕЦІАЛЬНА ІНФОЛІНІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ ТА ЇХ РОДИН НА ТЕРЕНІ ПОЛЬЩІ Головне Управління Поліції ввело в дію чергові номери, а також контакти електронної пошти для осіб, які хочуть переказати Поліції інформацію про випадки торгівлі людьми, сексуальні злочини і зникнення біженців та їх родин, які перебувають на терені Польщі в зв’язку зі збройними діями на території України.
- Specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin na terenie RP Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
- Wspólna operacja międzynarodowa Child Trafficking Exploitation EMPACT Action Days 2021 W ramach realizacji projektów EMPACT THB (Europejska Multidyscyplinarna Platforma przeciwko Zagrożeniu Przestępczością Handlu Ludźmi) koordynowanych przez Europol, a realizowanych w ramach Cyklu Polityki Bezpieczeństwa EU, Polska Policja wzięła udział w europejskiej akcji Child Trafficking Exploitation Empact Action Days 2021 (dawny JAD).
- Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Aby uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, by nie zostać ofiarą tego przestępstwa, corocznie od 13 lat, 18 października w sposób szczególny obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi.