Wiadomości

Escapetruck pod katowickim Spodkiem

Data publikacji 23.05.2024

W ramach „Projekt Escapetruck” katowiccy policjanci wspólnie z mundurowymi z KWP w Katowicach i Straży Granicznej edukowali młodzież i mieszkańców miasta na temat przeciwdziałaniu handlu ludźmi. Uczestnicy projektu skorzystali z Escapetrucka, który jest mobilną formą edukacji, łączącą elementy gry typu escape room z ważnym przesłaniem społecznym.

Katowiccy mundurowi wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach spotkali się z uczniami szkół średnich, studentami i mieszkańcami miasta, aby porozmawiać o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi w ramach Projekt Escapetruck.
Projekt Escapetruck, opracowany przez holenderską Fundację Reshape, jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi, która realizowana jest przez Polską Policję wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, policją holenderską oraz Strażą Graniczną.
W ramach podjętej współpracy międzynarodowej Escapetruck zawitał do Katowic. Na placu przed katowickim Spodkiem zaparkowała specjalnie przygotowana ciężarówka, który jest mobilną formą edukacji, łączącą elementy gry typu escape room z ważnym przesłaniem społecznym. Tematem przewodnim był handel ludźmi – problem globalny, który dotyka miliony osób na całym świecie, w tym również w Polsce.
Młodzież z katowickich szkół ponadpodstawowych, studenci, a także mieszkańcy Katowic mieli okazję uczestniczyć w interaktywnej grze, która nie tylko dostarczała emocji i zabawy, ale również edukowała i uwrażliwiała na trudne kwestie społeczne.

Przez cały dzień policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujących się profilaktyką, a także funkcjonariuszy kryminalnych zajmujących się zwalczaniem handlu ludźmi, rozmawiali z młodzieżą i mieszkańcami Katowic na temat tego procederu.

Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe grupy wchodzili do wnętrza ciężarówki wspólnie z policjantem, gdzie czekała na nich seria zagadek i wyzwań związanych z tematyką handlu ludźmi. Każda zagadka wymagała współpracy, logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.

Dzięki takiej formie nauki, uczestnicy projektu mogli lepiej zrozumieć mechanizmy, jakimi posługują się handlarze ludźmi, a także dowiedzieć się, w jakich warunkach żyją i mieszkają ofiary handlarzy.
Policjanci cały czas wskazywali, jak chronić siebie i innych przed tym niebezpieczeństwem.

Wizyta Escapetruck'u w Katowicach była możliwa dzięki współpracy Urzędu Miasta Katowice, a także wsparciu Komendy Głównej Policji i zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Escapetruck z Holandii kontynuuje swoją podróż po Polsce, odwiedzając kolejne miasta i edukując uczestników projektu na temat handlu ludźmi. Policjanci mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda się zwiększyć świadomość społeczną i skuteczniej walczyć z tym problemem, jaki stanowi handel żywym towarem".

  • zdjęcie kolorowe:
  • zdjęcie kolorowe:
  • zdjęcie kolorowe:
  • zdjęcie kolorowe:
  • zdjęcie kolorowe:
  • zdjęcie kolorowe:
Powrót na górę strony