Wiadomości

Sylwestrowo-noworoczny weekend - kierowco zadbaj o swoją trzeźwość!

Data publikacji 29.12.2023

Sylwestrowo- noworoczny weekend to okazja do wspólnych zabaw i spotkań. Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Pamiętajmy, aby po alkoholu i innych używkach nie wsiadać za kierownicę. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w ten weekend czuwają policjanci katowickiej drogówki i szczególnie będą zwracać uwagę na zachowania niezgodne z prawem, w tym nietrzeźwość kierujących pojazdami.

Kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego hasło Piłeś? Nie jedź!" niech przyświeca każdemu kierowcy, nie tylko w ostatni weekendy 2023 roku, ale przez cały 2024 rok.

Przypominamy uczestnikom zabaw sylwestrowo-noworocznych, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wyeliminowania alkoholu z organizmu człowieka. Dlatego, zanim wsiądziemy „za kierownicę”, warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w każdej jednostce Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo. O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób by były widoczne dla innych użytkowników drogi.

Przypominamy, że nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w ten wyjątkowy weekend czuwać będą policjanci katowickiej drogówki, którzy szczególnie będą zwracać uwagę na zachowania niezgodne z prawem, w tym nietrzeźwość kierujących pojazdami.

Przypominamy również, że zgodnie z art. 178 a Kodeksu karnego: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Natomiast art. 87 Kodeksu wykroczeń stanowi: kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Powrót na górę strony