Wiadomości

Podsumowali działania "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 01.02.2022

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali działania "Bezpieczny pieszy" podczas których mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia, które rejestrowało wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Podczas działań policjanci ujawnili ponad 250 wykroczeń, z czego ponad 170 dotyczyło przekroczeń prędkości.

zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki wykonujący pomiar prędkości pojazdu

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole kontrolowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia, które rejestrowało wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. W ramach działań "Bezpieczny pieszy" policjanci z katowickiej drogówki ujawnili ponad 250 wykroczeń.  Niestety, aż 172  kierujących znacznie przekroczyło prędkość również w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. W trakcie działań policjanci ujawnili również dwóch kierujących, którzy prowadzili  pojazdy po cofnięciu im uprawnień.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

 

  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki wykonujący pomiar prędkości pojazdu
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki nakazujący kierującemu samochodem osobowych zjechać na pobocze
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki rozmawiający z kierującym samochodem osobowym o popełnionym przez niego wykroczeniu

Film bezpieczny_pieszy.mp4

Pobierz plik bezpieczny_pieszy.mp4 (format mp4 - rozmiar 22.58 MB)

Powrót na górę strony