Wiadomości

Policjantka w charakterze „Żywej Książki”

Data publikacji 28.10.2024

Policjantka z katowickiego Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Żywa Biblioteka”. To światowa inicjatywa antydyskryminacyjna. XV wydarzenie odbyło się w Miejskim Domu Kultury „Bogucice” w Katowicach, w której uczestniczyła głównie młodzież ze szkół średnich wraz z nauczycielami. Policjantka w charakterze „żywej książki” opowiadała uczestnikom o swoim zawodzie.

Wydarzenie po raz XV zorganizowała Janina Piwowarczyk we współpracy z Urzędem Miasta Katowice. „Żywa Biblioteka” odbywa się w konwencji biblioteki tradycyjnej, z tą różnicą, że zamiast książek zapraszani są ludzie wykonujący różne ciekawe zawody, ale także ludzie dyskryminowani, wykluczani, traktowani z uprzedzeniem. Goście zapraszani do udziału w wydarzeniu nazywani są „Żywymi Książkami”, które zostają przez uczestników wypożyczeni na półgodzinną rozmowę. Żywa biblioteka jest narzędziem antydyskryminacyjnym, a osoby pełniące funkcję Żywych Książek poprzez swoje doświadczenie, trudne, życiowe historie dają wiedzę nie tylko merytoryczną, ale także unikatową. Zgodnie z założeniem organizatora wydarzenie jest przestrzenią wolną od tematów tabu, gdzie jest miejsce na otwartą rozmowę o sprawach, które w innych okolicznościach mogłyby być trudne do poruszenia. Kluczowe są tu rozmowy, by zrozumieć innych i budować społeczeństwo oparte na zrozumieniu i empatii. Celem nadrzędnym wydarzenia jest akceptacja różnorodności.

W 2004 roku Rada Europy uznała „Żywą Bibliotekę” za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka.

Policjantka w charakterze żywej książki odpowiadała na pytania uczestników o swojej pracy. Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu najczęściej pytała policjantkę, czy zawód jest trudny, co najbardziej stwarza te trudności, jakie przeżyła najniebezpieczniejsze sytuacje, czy zawód jest jej pasją, czy wymaga zaangażowania, jakie cechy charakteru powinien posiadać policjant, w jaki sprzęt służbowy wyposażony jest policjant, jakie ma szkolenia, o etapach rekrutacji do Policji oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Powrót na górę strony