Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Dzień Bezpiecznego Kierowcy to dobra okazja, aby przypomnieć kierowcom, że znajomość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kultura jazdy i wzajemny szacunek mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Niestety, nie każdy kierujący tak odpowiedzialnie podchodzi do bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.
Wczoraj obchodzono Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Co jednak oznacza ten termin? Pierwsze co przychodzi na myśl, to zapewnienie kierującemu bezpieczeństwa, tak aby mógł bezpiecznie dojechać do celu. Dobre drogi, odpowiednia infrastruktura, sprawny samochód, odpowiednie warunki atmosferyczne, natężenie ruchu, to te elementy, które mają bez wątpienia wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. Jednak ciągle zapominamy, że aby kierowca był bezpieczny, to przede wszystkim musi być trzeźwy, wypoczęty i przestrzegający przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze rozpoczyna się od nas samych.
Dlatego też, w tym wyjątkowym dniu katowiccy policjanci przypominali nie tylko kierowcom, ale wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak istotne jest przestrzeganie obowiązujących w Polsce przepisów, kultura jazdy, czy też wzajemne poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego. Na pamiątkę spotkania kierowcy otrzymywali od policjantów zawieszki zapachowe z przekazem profilaktycznym dotyczącym dopuszczalnych na polskich drogach prędkości i wysokości grzywien w przypadku ich nieprzestrzegania.
Kierowco:
- wsiadając za kierownicę bądź zawsze trzeźwy i wypoczęty;
- przestrzegaj przepisów ruchu drogowego;
- dostosuj prędkość do warunków na drodze;
- dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną;
- zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Przypominamy - na autostradzie, drodze ekspresowej kierujący pojazdem jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Np. przy prędkości 100km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania;
- przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania;
- zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu i znajdującemu się na przejściu;
- dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że od nas i naszych decyzji zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym.