Wiadomości

Aby wakacje były bezpieczne

Data publikacji 03.07.2024

Podczas wakacji katowiccy dzielnicowi spotykali się z mieszkańcami naszego miasta, aby rozmawiać o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Tym razem dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach spotkali się z katowickimi przedszkolakami.

Sierż. szt. Rafał Mularz, mł. asp. Kamil Lechwar, st. sierż. Damian Ziółkowski, st. sierż. Bartosz Czekaj, asp. Daniel Janiszewski, asp. Jacek Jaroszewski, mł. asp. Paweł Kowal, sierż. szt. Dominik Pelikan to dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach, którzy w ramach działań profilaktycznych „Bezpieczne wakacje 2024” spotkali się z dzieciakam spędzającymi część letnich wakacji w mieście i uczęszczają w tym czasie do przedszkola.

Policjanci odwiedzili:

  • Miejskie Przedszkole nr 19 w Katowicach przy ul. Marcinkowskiego 17;
  • Miejskie Przedszkole nr 32 w Katowicach przy ul. Szopienicka 29;
  • Miejskie Przedszkole nr 59 w Katowicach przy ul. Wojciecha 49;
  • Miejskie Przedszkole nr 60 w Katowicach przy ul. Hallera 60;
  • Miejskie Przedszkole nr 61 w Katowicach przy ul. Karliczka 18;
  • Miejskie Przedszkole nr 63 w Katowicach przy ul. Zamkowa 10;
  • Miejskie Przedszkole nr 64 w Katowicach przy ul. Pl. Pod Lipami 2;
  • Miejskie Przedszkole nr 91 w Katowicach przy ul. Adama 33;
  • Miejskie Przedszkole nr 95 w Katowicach przy ul. Piaskowa 1.

Była to doskonała okazja, aby z policjantami powtórzyć najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą, w górach, a także w ruchu drogowym oraz w kontakcie z nieznajomymi. Zdobyta wiedza przyda się nie tylko podczas wakacji, ale przez cały rok. Dzieciaki miały okazję usiąść za kierownicą radiowozu i porozmawiać o pracy, jaką wykonuje policjant. Przedszkolaki już wiedzą jak być bezpiecznym podczas wakacji. A ty? Poniżej przypominamy zasady, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo.

Zanim zaplanujemy wyjazd
Coraz częściej planując urlop korzystamy z ofert internetowych.
Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek.

Zatem zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt.

Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Bezpieczeństwo w podróży
Jeśli
planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie.

Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych.
Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach.
Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie.
Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, co wywoła konsekwencje prawne dla osoby, która pozostawila bagaż bez opieki.

Zabezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte.
Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem.
Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować.

Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste.
Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Wypoczynek za granicą
Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje.

Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Warto również skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ.

Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajmy o tym, że jeżeli wyjeżdzamy na wakacje poza Europę, karta EKUZ nie działa.

Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną.

W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

Nad wodą i w górach
Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na najbardziej popularnych akwenach województwa śląskiego. W okresie letnim niestety dochodzi również do większej liczby utonięć.
Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol.

Spędzając czas nad wodą lub w górach korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu.

Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.

Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody.

Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech.
Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu.

Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl, www.dopalaczeinfo.pl, oraz www.narkomania.org.pl.

Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka800 12 12 12.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line.
Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję lub do punktu kontaktowego do spraw zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl, który współpracuje z Policją, a także z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia szkodliwych treści z sieci. Porady związane z aktywnością dzieci i młodzieży w Internecie i wynikającymi z niej problemami można uzyskać również pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.

Bezpieczeństwo podczas rolniczych prac polowych
Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.

Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

Powrót na górę strony