Wspólne ćwiczenia służb mundurowych w Areszcie Śledczym
W Areszcie Śledczym w Katowicach przeprowadzono ćwiczenia udoskonalające działania ochronne funkcjonariuszy i pracowników aresztu, katowickich policjantów i strażaków. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności oraz sprawności funkcjonariuszy i pracowników w zakresie wykonywaniu zadań ochronnych, analizy oraz działania w sytuacjach kryzysowych, współpracy z jednostkami oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem ratownictwa.
Trwające kilka godzin ćwiczenia miały na celu udoskonalenie współdziałania policjantów wraz z funkcjonariuszami służby więziennej oraz funkcjonariuszami straży pożarnej w sytuacjach kryzysowych. W ćwiczeniach udział wzięli policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Aresztu Śledczego w Katowicach oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Pierwszym etapem ćwiczeń było podjęcie interwencji przez katowickich policjantów wobec pozorantów/ pseudokibiców, którzy zgromadzili się pod ogrodzeniem zabudowań Aresztu Śledczego w Katowicach od strony Placu Andrzeja, gdzie odpalono race, zakłócano porządek publiczny, kopano w ściany ogrodzenia aresztu, a także próbowano wspinać się po nim i przerzucono przez ogrodzenie nieznany pakunek.
Następnym etapem ćwiczeń było odnalezienie przez wartowników Służby Więziennej na terenie Aresztu Śledczego w Katowicach, pomiędzy ogrodzeniem od strony Placu Andrzeja a wydzielonym miejscem do odbywania spacerów dla osób osadzonych, ujawnienie przerzuconą przez ogrodzenie paczkę. Po sprawdzeniu pod kątem ładunków wybuchowych okazuje się, że paczka wypełniona jest niezidentyfikowaną substancją, która nie stanowi zagrożenia pirotechnicznego. Na teren Aresztu Śledczego w Katowicach wezwana zostaje Państwowa Straż Pożarna w celi izolacji terenu oraz neutralizacji ewentualnego zagrożenia chemicznego/biologicznego. Teren zostaje odizolowany przed dostępem personelu oraz osadzonych.
Kolejnym etapem ćwiczeń jest zdarzenie, w którym osadzeni dokonują buntu, barykadując się w jednym z pomieszczeń aresztu. W trakcie tego zdarzenia przywracaniem ładu i porządku zajmują się funkcjonariusze Służby Więziennej. Ostatnim etapem, była analiza sytuacji oraz omówienie poszczególnych etapów ćwiczeń i wyciągnięcie wniosków.
Ćwiczenia swoim charakterem zapewniły jak największy stopień odzwierciedlenia ćwiczonej sytuacji w rzeczywistości oraz podejmowanych działań, w celu jak najlepszej i najszybszej reakcji w sytuacji zagrożenia. Była to dokonała okazja do przećwiczenia współdziałania różnych służb w sytuacjach kryzysowych.