Wiadomości

Podsumowali działania "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 14.05.2024

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali piątkowe działania "Bezpieczny pieszy" podczas których mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali dron, który rejestrował wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Podczas przeprowadzonych działań policjanci ujawnili ponad 150 wykroczeń, z czego prawie 130 dotyczyło przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Dzisiaj od wczesnych godzin rannych prowadzone są kolejne działania.

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole kontrolowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystali dron, który rejestrował wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. W ramach działań "Bezpieczny pieszy"policjanci z katowickiej drogówki ponad 150 wykroczeń. Niestety, prawie 130 kierujących znacznie przekroczyło prędkość w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. W trakcie działań policjanci ujawnili również kierujących, którzy wyprzedzali w rejonie przejść dla pieszych, a także nie udzielili pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu. W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci 125 kierujących ukarali mandatem karnym, skierowali 3 wnioski do sądu, a 25 kierujących pouczono.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:
w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);

  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.
 

Powrót na górę strony