Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała I kwartał

Data publikacji 11.04.2024

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali pierwszy kwartał 2024 roku na drogach naszego miasta. Priorytetem wszystkich działań podejmowanych przez policjantów ruchu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motocyklistów, a także innych użytkowników dróg. Niestety kierujący samochodami ciągle zapominają o przestrzeganiu limitów prędkości i bezwzględnym zakazie jazdy pod wpływem alkoholu.

To było pracowity kwartał dla katowickiej drogówki. W codziennej służbie policjanci ruchu drogowego nie tylko prowadzili obsługę zdarzeń drogowych, ale również brali udział w zabezpieczeniu licznych zgromadzeń, meczów piłki nożnej, procesji, różnego rodzaju biegów i zlotów, koncertów i wielu innych imprez, które odbywały się na terenie naszego miasta. Jednocześnie dbali o bezpieczeństwo nie tylko osób, które brały udział w tych wydarzeniach, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego prowadząc różnego rodzaju akcje policyjne typu: „Trzeźwość”, „Tempo 30”, „Bezpieczny Weekend”, „Bezpieczne Ferie”, „Prędkość”, „NURD”, „Bezpieczny Pieszy”. Prowadzili również kontrole autokarów z dziećmi wyjeżdżającymi na zimowiska.

W trakcie I kwartału policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 26 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanych o minimum 50 km/h.

Dzięki podjętym działaniom i kontrolom policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 120 osób, które prowadziły różnego rodzaju pojazdy pod wpływem alkoholu. Aż 64 z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. Oprócz utraty prawa jazdy kierującym grozi kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy, gdy po raz kolejny kierowała pod wpływem alkoholu. Ponadto policjanci zatrzymali 17 kierujących, którzy popełnili przestępstwo, łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także 17 osób, które kierowały samochodami pomimo cofnięcia im uprawnień.

Czas wzmożonych wyjazdów dopiero przed nami. W drugim kwartale czekają nas dwa wydłużone weekendy, a także zakończenie roku szkolnego i pierwsze letnie wyjazdy. W tym czasie na drogach można spodziewać się większej liczby pojazdów. Policjanci katowickiej drogówki przypominają, że w tym okresie można spodziewać się wzmożonych kontroli. Apelują również o zachowanie rozsądku, przestrzeganie obowiązujących przepisów, dostosowanie prędkości nie tylko do limitów, ale też warunków atmosferycznych i panujących na drodze, siadanie za kierownicę wypoczętym i przede wszystkim trzeźwym. Zadbajmy wszyscy, abyśmy do celu dotarli bezpiecznie wszyscy.
 

Powrót na górę strony