Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu - motocykl

Data publikacji 10.04.2024

Od początku kwietnia Policja prowadzi akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Działania dotyczą między innymi motocyklistów, wśród których tegoroczne statystyki otwarcia sezonu nie są optymistyczne.

Jazda na motocyklu sprawia wiele radości miłośnikom jednośladów. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza dotyczącymi ograniczeń prędkości.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów oprócz prędkości, stanu nawierzchni drogi, duży wpływ mają inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy samochodów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są na drodze sami. Do groźnych sytuacji, w których poszkodowany zostaje motocyklista, dochodzi głównie w sytuacji, gdy kierujący innym pojazdem nie ustąpi mu pierwszeństwa przejazdu.

W pierwszych 3 miesiącach tego sezonu (statystyka obejmuje też pierwsze 4 dni kwietnia) na terenie Polski policjanci odnotowali aż 272 wypadki drogowe z udziałem motocyklistów. Zginęło w nich 30 osób, a 255 zostało rannych. Zdecydowana większość (197) z nich miała miejsce w obszarze zabudowanym.

W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów, kierujący powinni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników motocykli przyłączyła się również firma Screen Network S.A., emitując spot pod hasłem "Motocyklisto zwolnij!" Dojedź jednośladem bezpiecznie do celu na ekranach LED rozmieszczonych na terenie całego kraju.

zdjęcie kolorowe: plakat promujący bezpieczeństwo motocyklistów. Na plakacie umieszczono napis o treści: Jednośladem bezpiecznie do celu

Film Jednośladem bezpiecznie do celu - motocykl

Pobierz plik Jednośladem bezpiecznie do celu - motocykl (format mp4 - rozmiar 2.1 MB)

Powrót na górę strony