Wiadomości

Zatrzymali poszukiwanego, który na święta wrócił do Polski

Data publikacji 05.04.2024

Katowiccy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Aby uniknąć zatrzymania i doprowadzenia do zakładu karnego, mężczyzna wyjechał 3 lata temu za granicę. W tym roku jednak postanowił odwiedzić rodzinę w święta. Mężczyzna został już osadzony w zakładzie penitencjarnym, gdzie spędzi najbliższe 2 lata.

Osoby, które popełniły przestępstwo i zostały skazane prawomocnym wyrokiem, nie zawsze w trakcie trwania postępowania na ten wyrok czekają w areszcie. Wielokrotnie zdarza się tak, że osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa odpowiada za swój czyn z tzw. wolnej stopy. Oznacza to, że oskarżony pozostaje na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania. Kiedy postępowanie sądowe kończy się wyrokiem pozbawienia wolności, skazany ma podany termin, w jakim ma się stawić w więzieniu, aby odbyć karę. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywają się, aby uniknąć odpowiedzialności.

Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwania trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Tak było w przypadku 36-latka, który, aby uniknąć kary pozbawienia wolności, w 2021 roku wyjechał do Holandii. W tym roku postanowił jednak odwiedzić rodzinę w święta. Swoje odwiedziny rozpoczął od wizyt u znajomych i kolegów. Zatrzymany został właśnie w mieszkaniu jednego ze znajomych, który zaoferował mu nocleg, aby mógł uniknąć spotkania się z policjantami w miejscu zamieszkania jego rodziny. Zatrzymany poszukiwany był za kradzieże, włamania i niealimentację. Mężczyzna został już osadzony w zakładzie penitencjarnym, gdzie spędzi najbliższe 2 lata.

Powrót na górę strony