Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

„Zapory Życia”

Data publikacji 02.04.2024

Katowiccy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w Katowicach, przeprowadzili akcję profilaktyczną pn. „Zapory Życia”. Akcja skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego, w celu podnoszenia świadomości zagrożeń, wynikających z niezachowania należytej ostrożności oraz nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych.

zdjęcie kolorowe: katowicka policjantka rozmawiająca z kierowca samochodu osobowego podczas działań "Zapora życia"

Katowickich profilaktyków wraz z funkcjonariuszami Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach można było spotkać na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Słonecznikowej w Katowicach. Jest to jedno z miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowo-drogowych tj. wjazd za sygnalizator przy dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych oraz prób wymijania opuszczonych rogatek. Mundurowi za wzorowe postawy wśród pieszych i kierowców nagradzali ich, wręczając im elementy odblaskowe oraz breloki.

Działania profilaktyczno-edukacyjne, które prowadzą mundurowi, mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo kierujących, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego oraz kolejowego. Dzięki takim działaniom uczestnicy ruchu drogowego dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych, a także, że ich decyzje wpływają na bezpieczeństwo innych. Przypominają, jakie wykroczenia popełniane są w rejonie przejazdów kolejowych. Do najczęściej występujących zalicza się naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały. Jest to czyn, za który grozi grzywna w wysokości 2 tys. , przepis ten dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że na słupkach, na których znajdują się rogatki, naklejona jest żółta naklejka, która zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, oraz numery telefonów alarmowych, pod które należy zgłaszać uszkodzenie i awarie infrastruktury kolejowej, bądź sytuacje alarmowe zagrażające zdrowiu i życiu.

Więcej informacji na temat żółtych naklejek znajdą Państwo pod linkiem: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/przejazdy-kolejowo-drogowe

Powrót na górę strony