Wiadomości

Podsumowali działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 06.03.2024

Wczoraj katowicka drogówka przeprowadziła działania „Bezpieczny pieszy”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych w obrębie oznakowanych przejść. W trakcie działań mundurowi ujawnili w 178 wykroczeń, z czego aż 152 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Policjanci przy wykorzystaniu kamer wideo i mierników prędkości z funkcją nagrywania wykroczeń objęli szczególnym nadzorem popularną „zebrę” i przyglądali się zachowaniom kierowców oraz pieszych. Stróże prawa od rana do późnego wieczora prowadzili działania, podczas których odnotowali 178 wykroczeń. Zatrzymano do kontroli i ukarano aż 152 kierowców, którzy przekroczyli prędkość w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. 2 kierujących ominęło pojazd, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu, a 13 wyprzedzało w rejonie przejścia dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych czy przekraczanie prędkości w ich rejonie – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje. W sumie policjanci z drogówki ujawnili 177 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 1 przez pieszych. Nałożyli 146 mandatów karnych, 27 osób pouczyli i skierowali 5 wniosków o ukaranie do sądu.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  •  zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

  • zdjęcie kolorowe: przedstawiające policjantów podczas kontroli drogowej
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające oznakowany radiowóz policyjny na tle drogi
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające umundurowanych policjantów podczas kontroli drogowej pojazdu
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające budynek, a nad nim dron, który ujawniał wykroczenia popełniane przez kierujących przy przejściach dla pieszych
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające umundurowanych policjantów podczas kontroli pojazdu
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające oznakowany radiowóz policyjny na tle budynku oraz drogi
Powrót na górę strony