Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała działania „Bezpieczny Pieszy”

Data publikacji 21.02.2024

Katowicka drogówka przeprowadziła działania „Bezpieczny pieszy”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych w obrębie oznakowanych przejść. W trakcie działań mundurowi ujawnili prawie 200 wykroczeń, z czego aż 157 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Policjanci przy wykorzystaniu kamer wideo i mierników prędkości z funkcją nagrywania wykroczeń objęli szczególnym nadzorem popularną „zebrę” i przyglądali się zachowaniom kierowców oraz pieszych. Stróże prawa od rana do późnego wieczora prowadzili działania, podczas których odnotowali 196 wykroczeń. Zatrzymano do kontroli i ukarano aż 157 kierowców, którzy przekroczyli prędkość w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. 3 kierujących nie udzieliło pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu, a 11 wyprzedzało w rejonie przejścia dla pieszych. To właśnie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych czy przekraczanie prędkości w ich rejonie – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg, którzy są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje. W sumie mundurowi z drogówki ujawnili 182 wykroczenia popełnione przez kierujących i 14 przez pieszych. Nałożyli 155 mandatów karnych, 35 osób pouczyli i skierowali 6 wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci katowickiej drogówki regularnie prowadzą działania, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pamiętajmy jednak, że tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. Apelujemy zarówno do pieszych, jak i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowanie na drodze.

Powrót na górę strony