Wiadomości

Trwają działania "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 20.02.2024

Policjanci katowickiej drogówki prowadzą działania „Bezpieczny pieszy”, podczas których mundurowi kontrolują zachowanie kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań policjanci wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia, które rejestruje wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. W działaniach używany jest również dron. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, stosując się do obowiązujących przepisów.

Od wczesnych godzin rannych policjanci katowickiej drogówki prowadzą działania „Bezpieczny pieszy”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole kontrolują, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. W ramach działań policjanci prowadzą m.in. kontrole w tzw. statycznych punktach kontroli prędkości ze szczególnym uwzględnieniem rejonów przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań mundurowi wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia i drona, które rejestruje wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Działania potrwają do 22.00.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest również ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Powrót na górę strony