Wiadomości

Autostrada A4 pod specjalnym nadzorem

Data publikacji 23.01.2024

Policjanci katowickiej drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczna odległość”. Na katowickim odcinku autostrady A4 kontrolowali m.in. przestrzeganie limitów prędkości, zachowanie właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu, stosowanie się do zakazów wyprzedzania i korzystania z telefonu oraz czy podróżujący mają zapięte pasy. Wzmożone kontrole są prowadzone przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów grupy Speed.

Pamiętajmy, że na autostradach obowiązują dodatkowe przepisy drogowe. Kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem.

W trakcie prowadzonych działań policjanci sprawdzali między innymi, czy kierujący poruszają się z dozwoloną prędkością, stosują się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu, zachowują odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, przestrzegają zakazów wyprzedzania i korzystania z telefonu, a także czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Policjanci w trakcie prowadzonych działań ujawnili aż 55 naruszeń obowiązku zachowania minimalnego odstępu pomiędzy samochodami jadącymi w tym samym kierunku. 31 kierujących zostało ukaranych mandatem karnym, 21 pouczono, a wobec 3 skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Przypominamy, że za to wykroczenie wysokość grzywny może wynosić do 3 tys. zł.

Kolejne działania już wkrótce.

Powrót na górę strony