Wiadomości

Podsumowali działania"Trzeźwość"

Data publikacji 29.11.2023

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali działania „Trzeźwość”. Kontrole zostały przeprowadzone w poniedziałkowy poranek, po „andrzejkowym” weekendzie. W trakcie działań policjanci przeprowadzili ponad 4 tys. kontroli trzeźwości. Niestety aż 13 kierujących prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu.

Już o godz. 4.00 w poniedziałek policjanci katowickiej drogówki prowadzili działania"Trzeźwość". Na ulice naszego miasta zostały skierowane patrole, które przeprowadziły wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących po „andrzejkowym” weekendzie. Użytkownicy dróg spotkali policyjne patrole w newralgicznych miejscach miasta, a także przy bocznych uliczkach, którymi czasami przed kontrolami starają się umknąć kierujący. Policjanci w poniedziałkowy poranek przeprowadzili ponad 4 tys. kontroli. Niestety aż 13 kierujących prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu. 6 z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a 7 za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.

Do niechlubnych rekordzistów działań można zaliczyć dwóch mężczyzn, którzy kierowali pojazdami pod znacznym wpływem alkoholu. Jeden kierował samochodem, a drugi jechał na rowerze.
Na ul. Rolnej policjanci zatrzymali kierującego samochodem marki Mini Cooper, który zakończył jazdę na latarni. Świadek widzący zdarzenia podbiegł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, natychmiast powiadamiając o zdarzeniu katowickich mundurowych. Badanie trzeźwości wskazało, że 48-letni kierujący miał prawie 3,5 promila alkoholu. Mężczyzna ze względu na stan upojenia alkoholowego zagrażający jego zdrowiu został umieszczony w miejskiej izbie wytrzeźwień.

Na ul. 11 Listopada już o godz. 5.14 policjanci drogówki zatrzymali do kontroli rowerzystę, który jechał tzw. szlaczkiem. Pomimo trudnych warunków pogodowych i drogowych, mężczyzna kierował jednośladem pod wpływem alkoholu. Badanie trzeźwości wskazało, że 52-letni mieszkaniec Katowic miał prawie 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Powrót na górę strony