Spadł śnieg! Pamiętaj o odśnieżeniu dachu swojej nieruchomości, chodnika i samochodu
Od kilku dni pada śnieg, co znacznie utrudnia poruszanie się zaśnieżonymi chodnikami, czy też samochodem. W związku z powyższym policjanci przypominają i apelują do zarządców i właścicieli budynków o bieżące odśnieżanie dachów i usuwanie sopli lodowych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Poważnym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach to właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych przy granicy jego nieruchomości. Wskazany obowiązek odśnieżania chodników obciąża nie tylko właścicieli, ale także użytkowników wieczystych i inne osoby władające nieruchomością, na przykład najemców!
Niedopełnienie tych obowiązków jest zagrożone karami. Mówi o tym nie tylko ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (kara grzywny) czy prawo budowlane (kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności), ale także Kodeks wykroczeń. Zgodnie z art. 117 kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1,5 tys. zł. albo karze nagany.
Należy pamiętać, że osoba, na której ciążą wymienione obowiązki, może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.
Kolejny zimowy obowiązek spoczywa na kierowcach, a jest nim odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. W okresie zimowym oznacza to dokładne odśnieżanie samochodu. Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Podczas oczyszczania auta pamiętajmy także o tablicy rejestracyjnej, lusterkach i kloszach świateł. Nie zapominajmy o odśnieżeniu dachu. Zalegający na nim śnieg przy hamowaniu spowoduje przemieszczenie się białego puchu na przednią szybę i ograniczy nam widoczność.
O tym obowiązku stanowi artykuł art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Nie dopełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym w kwocie do 3 tys. zł.