Wiadomości

Zadbaj o bezpieczeństwo i przygotuj się do nadchodzącej zimy

Data publikacji 23.11.2023

Warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom. Liście opadające z drzew, mokra i śliska nawierzchnia, pierwsze opady śniegu, szybko zapadający zmrok negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Przygotujmy się do nadchodzącej zimy i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków atmosferycznych, wymieńmy opony na zimowe, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży, nie zapominając o akcesoriach do odśnieżania. Pieszym przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych.

Okres jesienno-zimowy na drogach jest trudny dla użytkowników dróg. Niesprzyjająca aura ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tylko od 1 października na drogach województwa śląskiego doszło do 286 wypadków, w których 23 osoby zginęły, a 324 zostały ranne. Dodatkowo policjanci odnotowali 7427 kolizji. W ubiegłym roku od 1 października do 22 listopada doszło do 6857 kolizji i 310 wypadków drogowych, w których 27 osób zginęło, a 346 zostało rannych.

Aby na drogach było bezpieczniej, zadbajmy o przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności i odpowiednio przygotujmy się do zimy.

Porady dla kierowców

To już ostatni moment na to, aby wymienić w samochodzie opony na zimowe. Za nami już pierwsze opady śniegu, a za oknem od dłuższego czasu odnotowujemy spadki temperatur. Kierowcy muszą także pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, upewnić się, że światła w pojeździe działają prawidłowo. Dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić. Kierowcy muszą także zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, a gdy spadnie śnieg dokładnie odśnieżyć szyby oraz odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.

Kierujący, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia swojego pojazdu przed podróżą lub jeśli śnieg czy błoto będą zakrywały tablice rejestracyjne i będą one nieczytelne, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 i 8 punktami karnymi. Jeśli natomiast przez swoje zaniedbanie spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oprócz grzywny, dodatkowo zostanie ukarany 10 punktami karnymi. Pamiętajmy również o tym, że zabronione jest celowe zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych lub urządzeń sygnalizacyjnych. Grozi za to mandat w wysokości 300 i 8 punktów karne.

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również sposób prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do warunków atmosferycznych i sytuacja, jaka w danej chwili występuje na drodze.

Porady dla pieszych

Przypominamy pieszym o korzystaniu z elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Niezależnie od tego, gdzie się poruszamy jako piesi, zachęcamy, aby korzystać z nich zawsze dla własnego bezpieczeństwa. Jesienno -zimowa aura i dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy mogą ich zwyczajnie nie dostrzec. Dzięki np. opaskom odblaskowym lub odblaskowemu brelokowi przypiętemu do torebki czy też plecaka jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze, a tym samym dajemy szansę kierującym na odpowiednio wczesną reakcję. Wszyscy użytkownicy dróg powinni pamiętać, że opady deszczu i spadające liście znacznie wydłużają drogę hamowania. Jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie. Bezpieczeństwo własne i innych niech będzie zatem dla nas priorytetem.

Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy więc o ostrożność i bezpieczną jazdę!

Powrót na górę strony