Wiadomości

„Błyskotliwy Pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły” – podsumowanie akcji profilaktycznej

Data publikacji 31.10.2023

Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem rozpoczęła się kampania „Błyskotliwy Pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły” w ramach II edycji programu profilaktycznego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pn. „Profilaktyczny Głos Drogowy”. Działania zostały ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących w pobliżu katowickich szkół podstawowych.

Projekt został wdrożony z dniem rozpoczęcia roku szkolnego i trwał do połowy października. Został on zrealizowany w ramach spotkań z uczniami szkół podstawowych w Katowicach przez profilaktyków oraz dzielnicowych katowickiej komendy. Wychodząc naprzeciw inicjatywie społecznej oraz potrzebom społeczności lokalnej w celu edukacyjnego oddziaływania na pieszych i kierujących, policjanci nawiązali współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach. Mundurowi swoje działania realizowali w placówkach oświatowych na terenie miasta Katowice, gdzie dotarli do wszystkich uczniów klas pierwszych. Dzieci rozpoczynające pierwszą klasę szkoły podstawowej, podczas realizacji akcji otrzymały blisko 2500 tysiąca elementów odblaskowych w celu lepszej widoczności podczas poruszania w drodze do szkoły. Pamiętajmy, że zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, gdzie często widoczność jest ograniczona przez panujące warunki atmosferyczne, nawet niewielki element odblaskowy pozwala nas szybciej zobaczyć, a tym samym dać kierującemu czas na odpowiednią reakcję. W czasie działań budowano prawidłowe zachowania m.in. podczas wysiadania oraz wsiadania z pojazdu. Policjanci uświadamiali najmłodszych o zagrożeniach, z jakimi mogą spotkać się piesi naruszający przepisy ruchu drogowego. Przekazywali również wiedzę profilaktyczną oraz realizowali praktyczne ćwiczenia na przejściach dla pieszych w obrębie szkół w zakresie prawidłowego przechodzenia na drugą stronę jezdni, korzystania z oznakowanego przejścia dla pieszych z sygnalizacją lub bez sygnalizacji świetlnej.

Mamy ogromną nadzieję, że przeprowadzone działania utrwalą się w świadomości społeczeństwa, a przede wszystkim wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego w zakresie ich bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że to od naszego zachowania zależy nasze bezpieczeństwo.

 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas pamiątkowego zdjęcia z wychowawcą oraz uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas prelekcji na temat bezpieczeństwa
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas spotkania z uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dzielnicowy podczas rozmowy z uczniami na temat bezpieczeństwa
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas nauki uczniów w zakresie bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas pamiątkowego zdjęcia z uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas pamiątkowego zdjęcia z wychowawcą oraz uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas pamiątkowego zdjęcia z wychowawcą oraz uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas pamiątkowego zdjęcia z wychowawcą oraz uczniami
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów dzielnicowych podczas prelekcj8i na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Powrót na górę strony