Wiadomości

Zwolnij – zdążysz

Data publikacji 15.10.2023

Prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może doprowadzić do wypadku drogowego, a w ostateczności do śmierci osób w nich uczestniczących. Konsekwencje takich zdarzeń niejednokrotnie są odczuwane przez całe życie, zarówno przez ofiary wypadków, jak i ich sprawców.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca drogę hamowania samochodu osoboweo przy różnych prędkościach

Ostatnie dni to czas, gdy mamy do czynienia z częstymi zmianami warunków atmosferycznych. Intensywnie świecące słońce czy opady deszczu, sucha czy mokra nawierzchnia jezdni wymagają od nas dostosowania swojego stylu jazdy i prędkości do panujących warunków. Nie bez znaczenia w tym wszystkim ma również natężenie ruchu samochodów, rowerzystów czy pieszych. Wszystkie te elementy, obserwacja drogi i otoczenia, nasza dyspozycja w danym dniu, przestrzeganie obowiązujących przepisów i ograniczeń ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich. Im większa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do wypadku drogowego. Wzrasta długość drogi hamowania naszego pojazdu, a tym samym odcinek, jaki pokonujemy w ciągu jednej sekundy. Mamy mniej czasu na reakcję, co zwiększa siłę, z jaką uderzamy w przeszkodę lub inny pojazd. Nadmierna prędkość powoduje, że nasz samochód może stać się śmiercionośnym narzędziem.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca drogę pokonanaa w czasie 1 swkundy w zależności od prędkości samochodu z jaka sie porusza

Przypominamy, że na terenie nie tylko Katowic działa policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym z zatrzymaniem prawa jazdy.

W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza na mokrej, śliskiej nawierzchni.

Powrót na górę strony