Wiadomości

Pamiętajmy o światłach w czasie złych warunków pogodowych

Data publikacji 09.10.2023

O tej porze roku pogoda często się zmienia, a w ciągu najbliższych dni rano może być mglisto. Wielu kierowców zapomina, jak należy się zachować w takiej sytuacji. Na drogach pojawiają się „niewidoczne” samochody. Właściciele aut wyposażonych w światła dzienne LED, często zapominają bowiem o włączeniu świateł mijania w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców – gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne. Jak się okazuje, coraz częściej można spotkać taką sytuację w gęstej mgle czy w trakcie opadów deszczu, których w ostatnich dniach coraz więcej.

Okazuje się, że wraz ze zwiększeniem ilości samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. W mipoprzednick latach, w których pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej podróżuje we mgle, podczas opadów deszczu lub w innych przypadkach, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta. Przypominamy, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  • za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 złotych i 2 punkty karne;
  • za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu grozi mandat w wysokości 300 złotych i 4 punkty karne;
  • za jazdę bez wymaganych świateł w ciągu dnia od świtu do zmierzchu grozi mandat 100 złotych i 2 punkty karne;
  • za używanie świateł przeciwmgłowych przednich w nieodpowiednich warunkach grozi mandat 100 złotych i 2 punkty karne;
  • za używanie świateł przeciwmgłowych tylnych podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza grozi mandat 100 złotych i 2 punkty karne;
  • za brak używania wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności grozi mandat od 150 do 300 złotych i 3 punkty karne;
  • za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami (np. mruganie długimi światłami innym kierowcom, brak wyłączenia świateł drogowych po wyprzedzeniu przez inny pojazd) grozi mandat 200 złotych i 3 punkty karne.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i innych użytkowników dróg, stosując oświetlenie pojazdu adekwatne do pory dnia i panujących warunków atmosferycznych.

Powrót na górę strony