Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 04.09.2023

W okresie od 4 do 30 września 2023 r. Policja prowadzi działania informacyjno - edukacyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem akcji jest przypominanie i uświadamianie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych. Ważnym aspektem akcji jest także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak co roku, w pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawia się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominają kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz zmniejszaniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Podczas prowadzonych kontroli mundurowi zwracają też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach, przedszkolach, żłobkach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci podczas spotkań z dziećmi w szkolnych klasach omawiają zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazują zasady bezpieczeństwa, jakie powinny dzieci stosować, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Zachęcają również do noszenia elementów odblaskowych.

Przypominamy, że powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

Powrót na górę strony