Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała półrocze

Data publikacji 11.07.2023

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali pierwsze półrocze 2023 roku na drogach naszego miasta. Priorytetem wszystkich działań podejmowanych przez policjantów ruchu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motocyklistów, a także innych użytkowników dróg. Niestety kierujący samochodami ciągle zapominają o przestrzeganiu limitów prędkości i bezwzględnym zakazie jazdy pod wpływem alkoholu.

To było pracowite półrocze dla katowickiej drogówki. W codziennej służbie policjanci ruchu drogowego nie tylko prowadzili obsługę zdarzeń drogowych, ale również brali udział w zabezpieczeniu licznych zgromadzeń, meczów piłki nożnej, procesji, różnego rodzaju biegów i zlotów, koncertów, juwenalii i wielu innych imprez, które odbywały się na terenie naszego miasta. Jednocześnie dbali o bezpieczeństwo nie tylko osób, które brały udział w tych wydarzeniach, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego prowadząc różnego rodzaju akcje policyjne typu: „Trzeźwość”, „Tempo 30”, „Bezpieczny Weekend”, „Bezpieczne Ferie”, „Prędkość”, „NURD”. Codziennie przeprowadzali również kontrole autokarów z dziećmi wyjeżdżającymi na obozy, kolonie i wycieczki.

W trakcie I półrocza policjanci katowickiej drogówki ujawnili 588 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 536 wykroczeń popełnionych przez innych uczestników ruchu drogowego wobec pieszych. Podczas kontroli, ujawniono prawie 15,5 tys. przekroczeń prędkości, z czego aż prawie 11,5 tys. przekroczeń było w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. 102 kierowców utraciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanych o minimum 50 km/h, 28 kierujących utraciło prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 216 w pozostałych przypadkach. Ze względu na stan techniczny pojazdów mundurowi zatrzymali prawie 1,6 tys. dowodów rejestracyjnych.

Dzięki podjętym działaniom i kontrolom policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 322 osoby, które prowadziły różnego rodzaju pojazdy pod wpływem alkoholu. Aż 157 z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości. Oprócz utraty prawa jazdy kierującym grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy, gdy po raz kolejny kierowała pod wpływem alkoholu. Łącznie od początku roku policjanci przeprowadzili aż 125,5 tys. kontroli trzeźwości, w trakcie których zatrzymali m.in. 36 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości do obycia kary, 63 osoby, które popełniły przestępstwo, łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także 29 osób, które kierowały samochodami pomimo cofnięcia im uprawnień.

Policjanci uczestniczyli również w obsłudze wypadków drogowych, których w I półroczu było 59. To o 5 wypadków mniej niż w ubiegłym roku.

Letnie wakacje trwają. To czas wzmożonych wyjazdów. Policjanci katowickiej drogówki przypominają, że w tym okresie można spodziewać się wzmożonych kontroli. Apelują również o zachowanie rozsądku, przestrzeganie obowiązujących przepisów, dostosowanie prędkości nie tylko do limitów, ale też warunków atmosferycznych i panujących na drodze, siadanie za kierownicę wypoczętym i przede wszystkim trzeźwym. Zadbajmy wszyscy, aby najbliższe dwa wakacyjne miesiące były bezpieczne.

Powrót na górę strony