Wiadomości

Bezpiecznie do celu podczas wakacji

Data publikacji 23.06.2023

Przed nami pierwszy wakacyjny weekend i okres licznych wyjazdów. Policjanci katowickiej drogówki zadbają o bezpieczeństwo na naszych drogach. Spodziewajmy się większej liczby kontroli, w tym kontroli autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa wybierając się w podróż oraz o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Już dzisiaj wielu z nas wyjedzie na letni wypoczynek. Dzieci i młodzież po raz ostatni w tym roku szkolnym byli w szkole i odebrali swoje świadectwa. Każdemu z ich należy się letni wypoczynek. Pamiętajmy, że w czasie wakacji, na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych, pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów. Dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci już dzisiaj prowadzą wzmożone kontrole i zwracają szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego.

Policjanci katowickiej drogówki apelują o rozsądek za kółkiem i unikanie brawury. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, dlatego wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Najważniejsze zasady:

 • Sprawdź swoje auto przed wyjazdem na wakacje jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie.
 • Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
 • Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych.
 • Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest naszym wrogiem i stanowi poważne zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować. W trakcie wielogodzinnych podróży róbmy przerwy.
 • Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w samochodzie.
 • Ograniczmy do minimum rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
 • Sygnalizujmy swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
 • Prędkość dostosujmy do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
 • Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, tylko wspomagają one jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w zasadniczej mierze na kierowcy.
 • Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.
 • Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo osób podróżujących, będą kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na letni wypoczynek. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z wykazu miejsc kontroli umieszczonego na naszej stronie internetowej.

Aby monitorować sytuację na drogach, w całym kraju warto skorzystać z przydatnego narzędzia - policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, która jest na bieżąco aktualizowana i ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, kierować się zdrowym rozsądkiem i postępować w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Wspólnie zadbajmy, aby tegoroczne wakacje 2023 na naszych drogach były dla wszystkich naprawdę bezpieczne.

Powrót na górę strony