Aby wakacje były bezpieczne
,,Wakacje, zabawa, bezpieczeństwo” – pod tym hasłem funkcjonariusze katowickiej komendy zajmujący się profilaktyką wzięli udział w spotkaniach, podczas których przekazali uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych zasady bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Mamy ogromną nadzieję, że nadchodzące wakacje będą nie tylko słoneczne, ale przede wszystkim bezpieczne.
Policjanci katowickiej komendy wzięli udział w spotkaniach, których celem było przede wszystkim, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych i bezpiecznych postaw podczas nadchodzących wakacji. Pierwsze wydarzenie było zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 9 im. J. Brzechwy w Katowicach, a drugie w Dolinie Trzech Stawów przy Stawie Kajakowym. W akcji łącznie wzięło udział ponad 300 dzieci i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach, IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jerzego Ziętka w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 9 im. J. Brzechwy w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 20 w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 34 im. Mikołaja Kopernik w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 51 w Katowicach, Szkoły Podstawowej nr 53 im. S. Żeromskiego w Katowicach i Szkoły Podstawowej nr 64 w Katowicach.
„Bezpieczne wakacje wcale nie muszą być nudne – to czas zabawy oraz beztroski, lecz trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku” tymi słowami policyjni profilaktycy rozpoczynali spotkania z najmłodszymi. Na stanowisku profilaktycznym dzieci miały za zadanie ułożyć rozsypanki zawierające bezpieczne zachowania na wakacjach, natomiast starsi uczestnicy odpowiadali na pytania, dotyczące bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, nad wodą oraz w internecie. W Szkole Podstawowej nr 9 w Katowicach największą popularnością wśród najmłodszych uczniów cieszył się Sznupek – maskotka śląskiej policji. Natomiast w Dolinie Trzech Stawów dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowany przez policjantów Zespołu Przewodników Psów Służbowych, którzy zaprezentowali posłuszeństwo, a także agresje przez swoich nieodzownych towarzyszy podczas służby, jakimi są psy policyjne, a także przejażdżka motorówką dla uczestników po stawie. Przy stanowisku profilaktycznym uczniowie mogli wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami poprzez udział w konkursach organizowanych przez policjantów, a także funkcjonariuszy Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, Oddziałów WOPR oraz GOPR. Grupy reprezentujące szkoły, które zdobyły największą ilość punktów, otrzymały atrakcyjne nagrody, w postaci fantomów, a także defibrylatora szkoleniowego, aby kontynuowali ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszył się pokaz z wykorzystaniem policyjnego radiowozu oraz motocykla służbowego zaprezentowanego przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego asp. Andrzeja Opitka oraz post. Darii Kruszak. Uczniowie mogli wsiąść do pojazdów, aby choć na chwilę poczuć, jak to jest być policjantem oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Obecni zadawali pytania dotyczące służby, a także szeroko pojętego bezpieczeństwa, na które funkcjonariusze chętnie udzielali odpowiedzi. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w naszych działaniach chętni wstąpią w nasze szeregi.
Spotkania profilaktyczne, w których uczestniczą funkcjonariusze, są świetną okazją do promowania bezpieczeństwa, szerzenia działań, które mają na celu pomóc, a także nauczyć obecnych zachowań, które mają znaczący wpływ podczas wynikających zagrożeń. Spotkania miały także na celu zainteresować uczestników pracą mundurowych, która daje ogromną satysfakcję z mozliwości pomagania ludziom.