Wiadomości

Bezpiecznie do celu w czasie majowego weekendu

Data publikacji 28.04.2023

W czasie majowego długiego weekendu zwiększy się ruch na drogach nie tylko Katowic, ale w całym kraju. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i przemieszczania się niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie zabraknie też spacerowiczów, którzy tam, gdzie nie ma chodników, będą korzystać z pobocza, a nawet jezdni. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów prawa, tak aby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą katowiccy policjanci ruchu drogowego, w tym policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości.
Już od piątku 28 kwietnia należy spodziewać się większego niż zwykle natężenia ruchu na drogach wyjazdowych i dojazdowych do miasta, a także na drogach krajowych i autostradach. W przypadkach zaistnienia utrudnień na drogach policjanci podejmą działania zmierzające do przywrócenia płynności ruchu między innymi poprzez kierowanie ruchem.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Powinni mieć to na uwadze także motocykliści, którzy rozpoczęli już sezon motocyklowy.

Podczas pełnienia służby policjanci zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, a także będą reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych (szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych i miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów czy motocyklistów.

Katowiccy policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów prawa, tak aby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu.

Ponadto przypominamy, że 30 kwietnia i 2 maja br. od 18.00 do 22.00 oraz 1 i 3 maja br. od 8.00 do 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu niektórych pojazdów na drogach, Dz.U. z 2021 r. poz. 783, z późn. zm.).
 

 

Powrót na górę strony