Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu

Data publikacji 14.04.2023

Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. Jednośladem bezpiecznie do celu. Ich priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Działania dotyczą między innymi motocyklistów, gdyż sprzyjająca pogoda rozpoczęła już sezon motocyklowy.

Jazda na motocyklu to często pasja i przyjemność. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów, w tym motocykliści, są w grupie tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego i w wypadkach drogowych odnoszą najcięższe obrażenia.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów, powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.

Apelujemy do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozwagę. Młodym motocyklistom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.

Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników motocykli przyłączyła się również firma Screen Network S.A., emitując spot pod hasłem Motocyklisto zwolnij!". Dojedź jednośladem bezpiecznie do celu na ekranach LED rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Powrót na górę strony