Wiadomości

Podsumowali świąteczny weekend

Data publikacji 12.04.2023

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali świąteczny weekend na drogach naszego miasta. Mundurowi przeprowadzi prawie 700 kontroli drogowych i przebadali ponad 1,5 tys. kierujących. Niestety, aż 5 nietrzeźwych kierowało samochodami, a 13 hulajnogami i rowerami. Zatrzymali również 6 praw jazdy i 29 dowodów rejestracyjnych. Podczas weekendu doszło 40 kolizji. Nie odnotowano żadnego wypadku drogowego.

Miniony świąteczny weekend to pierwszy wydłużony wiosenny weekend. Już w piątek wielu mieszkańców naszego miasta wyjechało na święta. Wielu z kierujących tylko przejeżdżało przez Katowice, aby dojechać do miejsca docelowego swojej podróży. Miniony weekend to również czas wzmożonej pracy policjantów katowickiej drogówki. Niestety, pomimo wielu apeli kierowanych do kierujących pojazdami, aby przestrzegali przepisów drogowego w tym ograniczeń prędkości, zadbali o stan techniczny pojazdów i byli trzeźwi za kierownicą, wielu zbagatelizowało podstawowe zasady bezpieczeństwa, łamiąc obowiązujące przepisy.

W czasie świątecznego weekendu, kiedy to na drogi całego kraju wyjechała zwiększona liczba osób udających się na wypoczynek, policjanci drogówki 40 razy wyjeżdżali do zdarzeń drogowych. Na szczęście były to tylko kolizje, czyli zdarzenia, w których doszło tylko do uszkodzenia pojazdów i nikt z uczestników zdarzeń nie odniósł obrażeń.

W trakcie weekendowej służby policjanci ujawnili aż 352 przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Kierującemu, który prędkość przekroczył o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym policjanci zatrzymali prawo jazdy. Niestety, nie wszyscy kierujący wyruszyli w podróż trzeźwi. Na zawartość alkoholu w organizmie przebadano ponad 1,5 tys. kierujących. Policjanci zatrzymali aż 18 kierujących pod wpływem alkoholu. 5 odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, a 13 kierujących odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Niechlubnym rekordzista był 32-letni kierujący renault, który został zatrzymany do kontroli na ulicy Zamenhofa. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna miał 2,9 promila alkoholu w organizmie. W tym stanie doprowadził do kolizji z citroenem, kiedy usiłował zaparkować swój samochód.
Zatrważającą ilość alkoholu w organizmie miał również 61-letni rowerzysta, który został zatrzymany do kontroli na ulicy Armii Krajowej. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna jechał jednośladem, mając 2,22 promila alkoholu w organizmie.

Ze względu na zły stan techniczny pojazdu lub brak aktualnego badania, mundurowi zatrzymali aż 29 dowodów rejestracyjnych. Ujawniono również 3 kierujących z aktywnym zakazem sądowym prowadzenia pojazdów.

To dopiero początek wydłużonych weekendowych wyjazdów. Kolejny już za dwa tygodnie, który obejmie koniec kwietnia i początek maja. Sprawmy, aby były to bezpieczny weekend, tak aby szczęśliwie wszyscy mogli dotrzeć do celu. Przestrzegajmy nie tylko limitów prędkości, ale dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze i warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego: pieszym, rowerzystą, motocyklista, kierującym samochodem czy też hulajnogą. Każdy z nas może zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przestrzegając obowiązujących przepisów.

 

Powrót na górę strony