Wiadomości

Aby bezpiecznie dotrzeć do celu w świątecznym okresie

Data publikacji 07.04.2023

Wielkanocne święta to dla wielu Polaków czas wyjazdów na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla policjantów, zwłaszcza wydziału ruchu drogowego, to czas wytężonej służby – a wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. Pamiętajmy, lekceważenie przepisów ruchu drogowego, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu, ciągły pośpiech i towarzyszące negatywne emocje za kierownicą mogą mieć zły wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Zadbajmy wszyscy razem, aby wyjazdy świąteczne były bezpieczne.

W okresie świątecznym należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu drogowego, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. Już od piątku 7 kwietnia przewidywany jest większy ruchu pojazdów na drogach w związku z wyjazdami, a 10 i 11 kwietnia z powrotami ze świątecznego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem podróżujących, jak również pieszych czuwać będzie maksymalna liczba mundurowych. Policjanci będą pomagać podróżującym w bezpiecznym dotarciu do celu.

Mundurowi w trakcie prowadzonych działań będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących dla dzieci. Zwrócą też uwagę czy podczas jazdy kierujący nie korzystają z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Dodatkowo sprawdzą stan trzeźwości kierujących.

Święta Wielkanocne to czas zadumy i refleksji, ale również nadziei, radości i życzliwości. Postarajmy się, by podróż samochodem, mimo mogących wystąpić na drodze utrudnień, była przyjemna i bezpieczna.

Kierujący pojazdami odpowiedzialni są również za życie i zdrowie przewożonych pasażerów. Podejmowane przez nich decyzje, jak również zachowania na drodze, mają wpływ na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego (kierowców, motocyklistów, rowerzystów, pieszych). Należy o tym pamiętać, także wówczas kiedy, podczas spotkań w gronie najbliższych będzie wiele okazji do spożywania alkoholu.

Policjanci przypominają kierującym, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki. Pasażerów natomiast uświadamiają, że są również uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i prywatnym. Ponadto zwracają uwagę, że niewłaściwe zachowanie pasażera może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Mundurowi apelują, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Piesi stanowią zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Katowiccy policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność, przechodząc przez przejścia dla pieszych, korzystali z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku — z pobocza. Policjanci przypominają, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy!

Wystarczy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, dostosować prędkość do warunków jazdy, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!
 

Powrót na górę strony