Wiadomości

Przypominamy, że Policja ma nowe numery telefonów

Data publikacji 22.03.2023

Od lutego 2020 roku w całym kraju, jednostki podległe MSWiA przechodziły na nowe numery telefonów. Zamiast standardowych numerów kierunkowych, czyli dla naszej strefy 32, obecnie dzwoniąc do Policji, trzeba wybrać 47. Oprócz prefiksu zmieniły się również numery poszczególnych telefonów miejskich. Zostały one zastąpione dotychczasowymi numerami wewnętrznymi działającymi w jednostkach Policji. Zmianie nie uległ numer alarmowy 112 i 997.

W związku ze wdrożeniem w całym kraju jednolitego planu numeracyjnego w oparciu o nowy prefiks resortowej sieci telekomunikacyjnej 47 doszło do kompleksowej zmiany sposobu wybierania oraz kierowania połączeń do stacjonarnych telefonów resortowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym Policji.

Prefiks 47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju, wybierany zamiast dotychczasowego numeru kierunkowego w poszczególnych geograficznych strefach numeracyjnych – w przypadku województwa śląskiego: 32, 33 i 34. Zmianie uległy również same numery do poszczególnych komend przy połączeniach wykonywanych z sieci publicznych, zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Są one teraz identyczne jak używane do tej pory jedynie w wewnętrznej sieci resortowej.

Używane jeszcze do niedawna stare numery telefonów są już nieaktywne.

Nowe numery telefonów do poszczególnych wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Katowicach czy katowickich komisariatów znajdują się na stronie internetowej KMP w Katowicach w zakładce kontakt lub oficer prasowy.

Uwaga!
Dotychczas nieznany numer strefy numeracyjnej 47 jest obecnie prefiksem, jakim posługują się wszystkie służby podległe MSWiA, w tym Policja, Straż Pożarna i nie należy się obawiać ich odbierać.

Powrót na górę strony