Razem dla bezpieczeństwa NURD
Funkcjonariusze Policji wraz z partnerami zawitali na katowickim Rynku z przesłaniem dla pieszych, rowerzystów oraz motorowerzystów. Akcja „Profilaktyczny Głos Drogowy” zamieniła Plac Centralny na kilka godzin w strefę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, gdzie każdy który ją odwiedził, otrzymał element odblaskowy, uzyskał odpowiedzi na zadawane pytania, sprawdził swój czas reakcji na zdarzenie, przetestował alkogogle i nie tylko.
Piątkowy dzień na terenie całego kraju poświęcony był bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. Katowiccy policjanci do późnych godzin wieczornych prowadzili działania na drogach oraz utworzyli miasteczko bezpieczeństwa na katowickim Rynku. Dzięki połączeniu sił z Urzędem Miasta w Katowicach, Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Katowicach i partnerami:
- Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach;
- Strażą Miejską w Katowicach;
- Regionalną Komendą Straży Ochrony Kolei w Katowicach;
- Zarządem Transportu Metropolitalnego w Katowicach;
- Stowarzyszeniem „Ratujemy+”;
- Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach;
mogliśmy odpowiedzieć na każde z zadawanych pytań dotyczących zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Dlaczego Nas tak dużo? Każdemu z Nas zależy na bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Funkcjonariusze razem z partnerami przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z dróg, a ponadto sprawdzali czas reakcji kierujących pojazdem na aparacie krzyżowym.
Katowicka Straż Miejska prowadziła naukę prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych dla najmłodszych, natomiast Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach przestrzegał kierujących pojazdami przed konsekwencjami prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, używając do tego alkogogli.
Strażnicy z Regionalnej Komendy Straży Ochrony Kolei w Katowicach poruszyli bardzo ważną kwestię dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych oraz prezentowali sprzęt, jakim dysponują w codziennej służbie. O bezpieczeństwie w komunikacji publicznej można było porozmawiać z pracownikami Zarządu Transportu Metropolitalnego. Natomiast u stowarzyszenia „Ratujemy +” uczestnicy mogli szlifować umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, by właściwie reagować w przypadku gdy ktoś będzie jej potrzebował.
Wszyscy uczestnicy akcji „Profilaktyczny Głos Drogowy” mieli możliwość zapoznania się z wybranymi przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym dzięki wyświetlanym filmom profilaktycznym.