Wiadomości

Trwają policyjne działania „NURD”

Data publikacji 07.06.2022

7 czerwca policjanci w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Głównym celem akcji, jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli wszystkich tych użytkowników dróg, którzy są najbardziej narażeni na potencjalne obrażenia.

Od wczesnych godzin rannych mundurowi zwracają szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów i popełniają wykroczenia drogowe względem pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne „grzechy” kierowców stwarzające ryzyko potrącenia.

W wielu przypadkach także niewłaściwe zachowanie pieszych przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu.

Podczas działań policjanci zwracają również baczna uwagę na wykroczenia powstające w relacji kierujący samochodami - rowerzyści. Kierujący pojazdami (samochodami) powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Powrót na górę strony