„Mamo, Tato nie zgub mnie” – katowiccy mundurowi dla ukraińskich dzieci
Policyjni profilaktycy, wspólnie z katowickimi dzielnicowymi i funkcjonariuszami katowickiej straży miejskiej, prowadzą wśród uchodźców z Ukrainy akcję profilaktyczną „Mamo, Tato Nie zgub mnie”. Działania są skierowaną do rodziców z dziećmi, którzy przyjechali do naszego kraju. Każde dziecko otrzymało bransoletkę, na której rodzic może wpisać swój numer telefonu, co pomoże w sytuacji, gdy dziecko się zgubi. Kolejne działania już wkrótce...
Codziennie do Katowic przyjeżdżają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Wielu z nich jedzie dalej, ale część pozostaje na Śląsku. Osoby te mogą znaleźć pomoc nie tylko na kolejowym dworcu, ale również w punktach recepcyjnych umieszczonych na terenie miasta, a także w domach studenckich, hotelach, schroniskach i hostelach. Przyjazd do obcego kraju, bez znajomości języka, otoczenia, a także topografii miasta, to stresująca sytuacja nie tylko dla dorosłego, ale przede wszystkim dla dziecka. Chwila nieuwagi może spowodować, że malec się zgubi, zwłaszcza w nowym, zatłoczonym miejscu. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych - ukraińskich i polskich dzieci - katowiccy policjanci zaprosili do współpracy podczas kampanii „Mamo, Tato nie zgub mnie” strażników miejskich, którzy wspólnie z policyjnymi profilaktykami i dzielnicowymi odwiedzają miejsca, gdzie przebywają nas sąsiedzi z Ukrainy. Stróżom prawa towarzyszył policyjny Sznupek i Rysiu ze straży miejskiej. Maskotki mundurowych bardzo ucieszyły dzieci, które oczekiwały z rodzicami na dalszą podróż. Strażacy każdemu dziecku wręczali opaski odblaskowe i zawieszki, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych zwłaszcza po zmroku, jak również w trudnych warunkach pogodowych. Policjanci i strażnicy przekazywali silikonowe bransoletki dla dzieci z numerami alarmowymi, a także z wolnym miejscem, w którym rodzic może wpisać swój numer telefonu, co z pewnością pomoże, gdyby dziecko się zgubiło. Jest to ważny element bezpieczeństwa, który jest bardzo pomocny zwłaszcza w podróży, czy też w innych tłocznych miejscach.
Mamy ogromną nadzieję, że przekazane dzieciom worki odblaskowe, opaski, chusty, czapki, bransoletki „Niezgubki” i kolorowanki sprawiły najmłodszym choć trochę radości, a rodziców uspokoiły, że ich dzieci mogą być bezpieczniejsze. Kolejne działania służb w tym zakresie już wkrótce.