Wiadomości

Policjantka katowickiej drogówki została dawcą szpiku

Data publikacji 07.03.2022

Post. Aleksandra Trzaska z katowickiej drogówki podarowała innemu człowiekowi najcenniejszy dar — szansę na życie. Po 4 latach od rejestracji jako dawca dowiedziała się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Wzorem naszej koleżanki zachęcamy wszystkich do rejestracji w banku dawców szpiku.

zdjęcie kolorowe: posterunkowa Aleksandra Trzaska na fotelu podczas oddawania krwi w w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach

Posterunkowa Aleksandra Trzaska służy w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach od grudnia 2020 roku. Kilkanaście dni temu policjantka otrzymała niepowtarzalną okazję podarowania drugiego życia swojemu genetycznemu bliźniakowi. Aleksandra już 4 lata temu zarejestrowała się w bazie dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Pod koniec 2021 roku otrzymała telefon, że znalazł się jej genetyczny bliźniak oczekujący na przeszczep szpiku. Jest to mężczyzna, który mieszka w USA. Odpowiedź mogła być tylko jedna. Bez wahania potwierdziła chęć pozostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jej aktualny stan zdrowia, kilkanaście dni temu w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach pobrano z jej krwi szpik kostny.

zdjęcie kolorowe: posterunkowa Aleksandra Trzaska stojąca w mundurze przez policyjnym radiowozem


Jak wspomina Ola: „mając świadomość prawdopodobieństwa, że komórki macierzyste będą pasować innej osobie, wynosi od 1 do 20 tysięcy, a nawet do kilku milionów, poczułam ogromną radość i satysfakcję, że mogłam w ten sposób komuś dać szansę na życie”.

Policjantka zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, gdyż cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, które choruje na nowotwór krwi. Podkreśla, że każdy może pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi, rejestrując się w banku dawców szpiku lub wyrazić taką wolę podczas honorowego oddawania krwi. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację DKMS dopiero po 2 latach dawca szpiku, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość.

Jeżeli Ty również chcesz zostać dawcą szpiku kostnego i dać szansę choremu na życie, zarejestruj się w Fundacji DKMS lub wyraź taką wolę podczas honorowego oddawani krwi w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Powrót na górę strony