Wiadomości

Bezpieczne ferie

Data publikacji 18.02.2022

Przed nami przedostatni weekend ferii zimowych, z których aktualnie korzystają uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu związanego zarówno z powrotami z zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, jak również wyjazdami.

Policjanci pełniący służbę na drogach skoncentrują swoje działania zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy.
Funkcjonariusze zwrócą między innymi uwagę na stan trzeźwości kierujących, korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez osoby będące w pojeździe oraz sposób przewożenia dzieci. Na drogi wyjadą także policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym przekraczaniu dozwolonych prędkości.
Wybierając się w trasę, uwzględnijmy warunki pogodowe oraz ewentualne utrudnienia w ruchu. Nie spieszmy się, nie wyznaczajmy sobie godziny dotarcia do celu. Najważniejsze, abyśmy dojechali bezpiecznie.
Jeśli chodzi o przewozy autokarowe, to podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest sprawny autobus i kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego. Opiekunowie grup dzieci i młodzieży powracających z ferii autobusem, w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinni zgłosić Policji potrzebę skontrolowania pojazdu i kierowcy.
Korzystając z drogi, nie zapominajmy także o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego. Gdy temperatura jest dodatnia, na drogach można spotkać coraz więcej pieszych, rowerzystów, a nawet motocyklistów.
Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, jak też w rejonie skrzyżowań, gdzie przecinają się kierunki ruchu i wzrasta ryzyko wypadku drogowego.
Niezależnie od tego, w jakim charakterze korzystamy z drogi, pamiętajmy, aby zawsze robić to w sposób odpowiedzialny, z myślą o pozostałych uczestnikach ruchu.

Opis grafiki - Grafika przedstawia góry w zimowej scenerii w tonacji jasno niebieskiej. - W górnej części rysunku znajduje się duży napis w kolorze czerwonym: BEZPIECZNE FERIE. - Pod spodem bałwanek śniegowy w czarnym kapeluszu, a obok dzieci: chłopiec i dziewczynka w zimowych strojach.  - Na rysunku znajduje się także rozwidlona droga, po której z jednej strony nadjeżdża niebieski autokar z dziećmi, a z drugiej strony samochód osobowy w kolorze czerwonym. - Na dole znajdują się znaki graficzne oraz napisy: 1. przy znaku obrazującym nawigację drogową napis: Zaplanuj trasę,  2. przy znaku obrazującym naprawę samochodu tzw. klucz francuski i napis: Sprawdź stan techniczny pojazdu,  3. następnie znak drogowy ograniczenie prędkość i napis: Dostosuj prędkość oraz znak: Uwaga piesi i napis: Uważaj na pieszych, napisy są w kolorze czerwonym. - Na dole rysunku granatowy pasek z logotypem policji ruchu drogowego tzw. „erka” oraz gwiazdą policyjną, pomiędzy tymi znakami graficznymi napis: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Powrót na górę strony