Wiadomości

Policja przypomina – włączamy odpowiednie światła!

Data publikacji 27.01.2022

Kierowcy coraz częściej posiadają bardzo zaawansowane systemy w swoich samochodach. Wielu z nich dla wygody włącza światła w pozycję „AUTO”. Przypominamy, że nie zwalnia to kierowcy z manualnego przełączenia świateł w odpowiednią pozycję, gdy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a system samochodu nie zareagował.

Panujące obecnie niekorzystne warunki pogodowe w postaci opadów atmosferycznych można obserwować na terenie całej Polski. Policja apeluje i przypomina o śliskiej nawierzchni i dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze. Niezwykle istotne w takich niekorzystnych warunkach pogodowych jest włączenie świateł mijania. Nie ufajmy automatycznym ustawieniom oświetlenia w swoich samochodach, które nie zawsze odpowiednio wcześnie przełączają światła do jazdy dziennej na światła mijania. Kierujący w razie kontroli drogowej muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu:

  • za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu w kwocie 300 i 4 punkty karne;
  • za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu w kwocie 100 i 2 punkty karne;
  • za jazdę bez wymaganych świateł w tunelu niezależnie od pory doby w kwocie 200 i 4 punkty karne.

Ponadto warto zadbać o systematyczną kontrolę ciśnienia w kołach (nie tylko podczas zmiany opon). Prawidłowe ciśnienie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, zmniejszy spalanie oraz wydłuży żywotność opon. Dbajmy także o uzupełnienie w zbiorniku płynu do spryskiwaczy oraz o prawidłowe ustawienie oświetlenia. Wszystko to przekłada się na nasze bezpieczeństwo.
Pamiętajmy, że pojazd przygotowany w sposób prawidłowy do jazdy poprawia bezpieczeństwo kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony