Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzymaj się prawego pasa”

Data publikacji 14.12.2021

Katowiccy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Pod szczególnym nadzorem policjantów z katowickiej drogówki byli kierujących, którzy naruszyli obowiązek jazdy prawostronnej poprzez tamowanie i utrudnianie ruchu, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. W trakcie działań mundurowi ujawnili prawie 70 wykroczeń.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podsumowali działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Mundurowi swoje kontrole przeprowadzali głównie na drogach dwujezdniowych, gdzie najczęściej popełniane jest wykroczenie naruszenia obowiązku jazdy prawostronnej.
Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez uregulowanie płynności ruchu i ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach. Podczas całodniowych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadąc lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny. Taka praktyka jest niestety wciąż powszechna wśród kierujących. Takie zachowania mogą być jednak bardzo niebezpieczne i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Policjanci przypominają, że lewy pas służy do wykonywania manewru wyprzedzania i omijania, a kierowcy zobowiązani są poruszać się prawym pasem, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. W innym przypadku wykroczenia, za które mogą zostać ukarani mandatem karnym oraz otrzymać 2 punkty karne. W trakcie działań policjanci katowickiej drogówki ujawnili aż 69 wykroczeń, z czego 68 dotyczyło właśnie „nietrzymania się prawego pasa”. 44 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, skierowano 4 wnioski do sądu, pozostali kierujący zostali pouczeni. Kolejne dziamania już wkrótce.

Powrót na górę strony