Wiadomości

„Błyśnij dla życia”

Data publikacji 26.01.2022

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz katowickimi strażnikami miejskimi po raz kolejny zorganizowali akcję „Błyśnij dla życia”. Akcja miała na celu informowanie mieszkańców Katowic jak istotny wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze mają elementy odblaskowe.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca samochód poruszający się po zmroku i dwie osoby, która jedna jest ubrana w ciemne ubrania, a druga ma założone elementy odblaskowe. Na skali przedstawiono odległość podana w metrach z zakresu widoczności osoby ubranej w elementy odblaskowe i osoby, która ich nie posiada, a także drogę hamowania pojazdu i reakcja kierującego po zauważeniu pieszego na drodze

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.
Niestety, jak pokazują statystyki zdarzeń drogowy z udziałem pieszych do największej liczby potraceń dochodzi w obszarze zabudowanym. Dlatego też policjanci katowickiej komendy przeprowadzili akcję pn.: „Błyśnij dla życia” . W trakcie działań mieszkańcy Katowic zostali wyposażeni w opaski odblaskowe, które z pewnością zwiększą ich bezpieczeństwo. Mundurowi rozdali 800 elementów odblaskowych. Podczas rozmów z uczestnikami akcji funkcjonariusze apelowali o to by elementy odblaskowe nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym ale także w mieście, gdzie często nosimy ciemne ubrania co sprawia, że dla kierujących stajemy się mniej widoczni. Już jeden mały element odblaskowy zamieszczony we właściwym miejscu sprawi, że kierujący zauważy nas z odległości ok. 150 metrów.
Policjanci przypomnieli pieszym pieszym, aby w rejonie przejść zachowywali szczególną ostrożność, upewniali się czy nie nadjeżdża pojazd i czy kierujący na pewno ich widzi. Pamiętajmy, że pomimo pierwszeństwa pieszych zasada ograniczonego zaufania może uratować życie. Pieszy w starciu z pojazdem nie ma żadnych szans, a jeden mały odblask i rozwaga może uratować życie.

  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusz Policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego i straży miejskiej stojący na placu przed zaparkowanymi pojazdami służbowymi podczas działań "Błyśnij dla życia"
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusz podczas działań "Błyśnij dla życia" wręczający elementy odblaskowe mężczyźnie z dzieckiem
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusz Policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego i straży miejskiej stojący na placu przed dworcem PKP podczas działań "Błyśnij dla życia"
  • zdjęcie kolorowe: dziecko które trzyma elementy odblaskowe na dłoni otrzymane od policjanta podczas działań "Błyśnij dla życia"
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego na placu przed przed dworcem PKP podczas działań "Błyśnij dla życia"
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusz Policji podczas działań "Błyśnij dla życia" wręczający elementy odblaskowe kobiecie
Powrót na górę strony