Wiadomości

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 18.01.2022

Policjanci katowickiej drogówki przeprowadzili działania "Bezpieczny pieszy". Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych, głównie w rejonie przejść dla pieszych. Stosowanie się do obowiązujących przepisów z zakresu ruchu drogowego zwiększa bezpieczeństwo wszystkich korzystających z dróg. Podczas działań policjanci ujawnili prawie 70 wykroczeń, które popełnili kierowcy właśnie w rejonie przejść dla pieszych.

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole kontrolowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. W ramach działań "Bezpieczny pieszy" policjanci z katowickiej drogówki ujawnili 68 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Niestety, były to jedne z tych wykroczeń, którego popełnienie grozi poważnymi skutkami dla pieszego. 65 kierujących znacznie przekroczyło prędkość w rejonie przejść dla pieszych, a jeden z kierujących nie udzielił pierwszeństwa pieszemu.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

 • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
 • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
 • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
 • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

 • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału ruchu drogowego mierzący prędkość pojazdu w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych
 • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału ruchu drogowego trzymający urządzenie do pomiaru prędkości
 • zdjęcie kolorowe: policjant ruchu drogowego stojący przy samochodzie osobowym zatrzymanym do kontroli
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów katowickiej drogówki stojących przy samochodzie osobowym zatrzymanym do kontroli
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów wydziału ruchu drogowego podczas kontroli drogowej
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów katowickiej drogówki podczas kontroli samochodu osobowego
Powrót na górę strony