Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzymaj się prawego pasa”

Data publikacji 13.01.2022

Katowiccy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Pod szczególnym nadzorem policjantów z katowickiej drogówki byli kierujących, którzy naruszyli obowiązek jazdy prawostronnej poprzez tamowanie i utrudnianie ruchu, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. W trakcie działań mundurowi ujawnili prawie 90 wykroczeń.

zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki przeprowadzjący kontrolę drogową zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki sporzadzający dokumentacje z kontroli drogowej zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki nakładający mandat karny na kierująca samochodem osobowym za popełnione wykroczenie

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podsumowali działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Mundurowi swoje kontrole przeprowadzali głównie na drogach dwujezdniowych, gdzie najczęściej popełniane jest wykroczenie naruszenia obowiązku jazdy prawostronnej.

Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez uregulowanie płynności ruchu i ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach. Podczas całodniowych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadąc lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny. Taka praktyka jest niestety wciąż powszechna wśród kierujących. Takie zachowania mogą być jednak bardzo niebezpieczne i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci przypominają, że lewy pas służy do wykonywania manewru wyprzedzania i omijania, a kierowcy zobowiązani są poruszać się prawym pasem, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. W innym przypadku wykroczenia, za które mogą zostać ukarani mandatem karnym oraz otrzymać 2 punkty karne. W trakcie działań policjanci katowickiej drogówki ujawnili aż 86 wykroczeń, z czego 29 dotyczyło właśnie „nietrzymania się prawego pasa”. 23 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, pozostali zostali pouczeni. W działaniach udział wziął również profilaktyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, policjanci ujawnili samochód który miał cofnięty licznik przebiegu kilometrów. Zatrzymali również 2 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów.

zdjęcie kolorowe: plakat przedstawiający drogę trzyjezdniową, po której poruszają się samochody oraz napisy o treści "Trzymaj się prawego pasa" "Wyprzedziłeś? Zmień pas na prawy" Komenda Miejska Policji w Katowicach

Powrót na górę strony